Petr Pavel potvrzuje svou pozici mezi favority prezidentské volby

(ČTK)

FOTO: ČTK

Průzkum, který si Týdeník FORUM nechal zpracovat společností Kantar CZ k volbě prezidenta České republiky, poskytuje celkem jasný obrázek o tom, kdo v současné době patří mezi hlavní favority prezidentského klání i nakolik známé a přijatelné jsou různé postavy, jejichž jména se v této souvislosti objevují. Z průzkumu nejlépe vyšel předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, všichni ostatní se za nimi umístili až s významným odstupem.

Přestože prezidentská kampaň ještě nevypukla a většina kandidátů a kandidátek ještě jednoznačně nevyjádřila svůj záměr se o post hlavy státu ucházet, někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO Pavel se stále více dostává do pozice hlavního protikandidáta expremiéra Babiše, který se zatím pořád drží v čele podobných průzkumů.

Samozřejmě je ještě řada faktorů, které to mohou změnit. Jednak ne všichni v průzkumu uvedení se volby prezidenta nakonec zúčastní, takže bude hodně záležet na tom, ke komu by se případně přesunuli voliči, kteří by jim svůj hlas chtěli dát dnes. Například kandidatura předsedy SPD Tomia Okamury a senátora Jiřího Drahoše je spíše méně pravděpodobná.

Nemalou roli určitě sehraje samotná kampaň, která může prezidentským kandidátům uškodit i pomoci. Některým může být ku prospěchu to, že se o nich voliči vůbec dozvědí, a mohou je tak začít podporovat, protože v tuhle chvíli je velká část veřejnosti nezná. Jiné zase může velmi poškodit to, že se proti nim začne vést silná negativní kampaň, která se prozatím ještě nerozpoutala.

Pozice jednoho z favoritů je tím pádem pro Pavla stejně tak výhodná jako nevýhodná. Na jedné straně mu pomáhá k tomu, aby se o něm více mluvilo a zvyšovala se jeho známost a podpora. V této oblasti má totiž oproti Babišovi stále co dohánět. Část občanů, která na otevřenou otázku, koho by si přála jako prezidenta či prezidentku, uvedla Pavla, je stále velmi nízká (8 procent). A problémem je také to, že ho 29 procent lidí nezná.

Na druhé straně lze očekávat, že až se prezidentská volba více přiblíží, o to silnější se proti němu rozjede očerňující kampaň….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články