Petr Pavel přichází se systémem ochrany před další krizí. „Nelze ji řídit po esemeskách, jako to dělá Babiš,“ říká

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Šest tisíc lidí – odborníků, hasičů, policistů, vojáků, ale i zástupců firem a specialistů na krizovou komunikaci – oslovil v uplynulých měsících Petr Pavel a jeho tým. Důvod byl jediný. Připravit Systém protikrizové ochrany, který by měl občany České republiky ochránit před dopady jakékoliv další krize. Bývalý armádní generál má tento systém dokončený. Zahrnuje deset základních bodů, od digitalizace přes koordinaci až po odpovědnost.

Základním pilířem systému, kterého by se měla chopit příští vláda, je zřízení funkce Státního tajemníka pro bezpečnost. Tato postava by měla být schopna řídit krizi, komunikovat se všemi složkami integrovaného záchranného systému, měla by mít přímý přístup k premiérovi a měla by komunikovat se sdělovacími prostředky.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Petr Pavel při přezentaci systému před novináři nešetřil kritikou vlády. „Bohužel to, co jsme mohli ze strany vlády vidět v uplynulých měsících, nebyla žádná krizová komunikace, ale osobní PR jednotlivých ministrů,“ konstatoval generál. Vládě například zcela chybělo situační centrum, kde by se sbíhaly informace od jednotlivých složek IZS a od zdravotníků. Nešťastná je i snaha Babiše řídit vše. „Styl řízení premiéra Babiše nemá smysl, nemůže pomocí esemesek řídit vše až na tu nejnižší úroveň. Takto to zkrátka nejde,“ řekl Petr Pavel.

Politiky vyzval, aby jeho desatero zapracovali do svých předvolebních programů. Nesmí se podle něj opakovat to, co dělala vláda Andreje Babiše v posledních měsících. „Připadá mi téměř trestuhodné, že v této zemi zatím nebyla na úrovni institucí a vlády žádná skutečná snaha se z toho poučit. Boj s poslední krizí provázel chaos, nesrozumitelnost, zbytečné utrácení, soudní spory o platnost opatření. Nakonec jsme to až doteď nějak zvládli, ale za cenu velikých ztrát, obrovských nákladů a jen díky mimořádnému nasazení lidí,“ řekl generál Pavel.

Systém protikrizové ochrany umístil na web.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]