Petr Pavel si vystřelil z nařčení, že ovlivňuje facebook. Ten Zuckerberg už se ozval, ptá se ve videu

Petr Pavel (Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Petr Pavel | FOTO: Zuzana Bönisch / se souhlasem

Prezidentský kandidát Petr Pavel v pondělí vtipně reagoval na spekulaci, že měl snad zařídit smazání facebookového příspěvku historika Petra Blažka. Ten podle svých slov o víkendu zveřejnil na sociální síti článek s citacemi z rozhovoru s Pavlem Benešem, tedy se spolužákem Petra Pavla. Facebook pak Blažkův příspěvek smazal, což někteří novináři využili k šíření naprosté senzace. 

„Napsal jsem poměrně dlouhý text, ve kterém jsem hodně citoval z Práva od Pavla Beneše. Nešlo ani tak o věci, které by se týkaly jeho sporu s Petrem Pavlem, ale toho, co popisoval ohledně onoho kurzu, který absolvovali,“ popsal deníku Právo historik Petr Blažek. K příspěvku na sociální síti přiložil také dokument z osobního spisu Petra Pavla. 

Zahájení prezidentské kandidatury Petra Pavla (FORUM 24)

Facebook následně příspěvek historika smazal. „Napsali mi, že jde o spam, což znamená, že to musel někdo jako spam nahlásit. Kdo to udělal, samozřejmě nevím. Vím však, že štáb Petra Pavla se mého známého ptal i na moji minulost,“ postěžoval si Blažek.

Zda tím chtěl říct, že Petr Pavel zařídil smazání příspěvku u provozovatele největší sociální sítě na světě, není jasné. Otázkou také zůstává, proč se tomuto případu tak intenzivně věnovali někteří novináři. Podobné události jsou totiž kvůli algoritmům sociálních sítí téměř na denním pořádku, nikdy však nevyvolaly takový zájem médií.

Sám Petr Pavel na celou situaci reagoval vtipným způsobem. „Jak reaguji na spekulace, že řídím mazání příspěvků urputníků na sociálních sítích? Na konspirace se někdy nedá reagovat jinak než s humorem,“ napsal v příspěvku na sociálních sítích.

K němu přiložil video, ve kterém se v nadsázce vyptává na hovor s Markem Zuckerbergem, tedy s šéfem sociální sítě facebook. Za Pavlem je pak na videu vidět tabule s dopoledním programem. Dočíst se tam můžeme například o plánovaném telefonátu s miliardářem Elonem Muskem nebo svolání srazu spolužáků po 30 letech. 

Vše začalo tvrzením Pavlova spolužáka Pavla Beneše, podle kterého generál o svém životě před listopadem 1989 neříká celou pravdu. Toto vyjádření zveřejnil v sobotu 22. října deník Právo. Podle Pavla dal redaktor přednost pomluvám od jednoho člověka, stanoviska dalších spolužáků odmítl zveřejnit a označil je za nerelevantní. Slova Beneše zároveň označil za osobní spekulace bez důkazů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články