Petr Pavel trvá na důsledném auditu Hradu a zvažuje trestní oznámení na Mynáře či Nejedlého

Vratislav Mynář po boku Martina Nejedlého  (ČTK)

Vratislav Mynář po boku Martina Nejedlého | FOTO: ČTK

Přestože se funkce prezidenta republiky ujme Petr Pavel až 9. března, už dnes ví, co je třeba na Hradě udělat. Nastupující hlava státu je přesvědčena, že musí přijít důkladný audit, ale také prošetření chování některých členů Kanceláře prezidenta republiky, které mohlo být za hranou zákona. Kvůli možnému překročení pravomocí či porušení zákona by mohlo z Pavlovy strany dojít i k podání trestního oznámení.

Generál Pavel své poznatky sdělil v rozhovoru pro pořad Prostor X. Přiznal, že se k němu dostaly informace, které naznačují, že v prezidentské kanceláři neprobíhalo vše podle regulí a někteří lidé zneužívali své funkce. „Mám tím na mysli způsob vedení kanceláře ze strany Vratislava Mynáře, aktivity Martina Nejedlého, a to vše z velké části s vědomím Miloše Zemana,“ řekl nově zvolený prezident.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle jeho názoru bylo již dlouho jasné, že Kancelář prezidenta neplnila svůj účel. „Už dávno ztratila jakoukoliv sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu. V rozsáhlé míře prováděli vlastní aktivity, často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ myslí si Pavel.

Vítěz prezidentských voleb také zopakoval to, co pronesl již v sobotu po svém triumfu, tedy, že na Hradě i v Lánech bude potřeba udělat pořádný úklid. „Budu mít v tomto týdnu jednání s šéfem NKÚ, budeme se bavit i o auditu. Ale musím říct, že audit, který by mohl provést NKÚ v Kanceláři prezidenta, není rozhodně tím jediným, co by mělo proběhnout,“ řekl Pavel s tím, že má informace, kvůli nimž by se dalo podat trestní oznámení.

„Je skutečně vážný důvod se domnívat, že to bylo překročením pravomocí a možná i porušením zákona. Zatím bych to nerad ventiloval, ale myslím si, že se to v nejbližších týdnech dozvíme,“ dodal. 

Okolí Miloše Zemana tedy zřejmě může počítat s dalším prošetřováním dění na Hradě, například v době, kdy byl dosluhující prezident dlouhodobě hospitalizován. Řešit se rozhodně bude i napojení Martina Nejedlého na Rusko a další nestandardní věci, které se v době prezidentování Miloše Zemana v úřadu děly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články