Petr Pavel: Případný konflikt na Ukrajině může být největší krizí od války

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Podle generála Petra Pavla má případný konflikt na Ukrajině potenciál přerůst v největší bezpečnostní krizi v Evropě od konce druhé světové války, a to i díky tomu, že situace na hranici Ukrajina-Rusko zůstává více méně na okraji pozornosti velké části veřejnosti.

„Takový konflikt by i v případě, že by zůstal teritoriálně omezen na území těchto dvou států, měl za následek přímé i nepřímé vtažení mnoha dalších zemí do konfliktu, narušení nebo dokonce přerušení dodávek energetických surovin, migrační vlnu, humanitární krizi obrovského rozsahu a mnoho dalších negativních vlivů,“ varuje Petr Pavel ve svém aktuálním textu, který zveřejnil na denik.cz.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Dále upozorňuje na velký vliv dezinformací, které se šíří z Ruska, a to zdaleka nejen na Ukrajinu, ale i do České republiky. „Můžeme vidět i u nás, že tento přístup nezůstává bez odezvy. Není málo lidí, kteří zastávají názor, že Rusko má plné právo vetovat snahy Ukrajiny nebo Gruzie o vstup do NATO a EU, nebo že problém mezi Ruskem a Ukrajinou se nás netýká a neměli bychom k němu zaujímat jakékoliv stanovisko,“ popisuje generál.

V závěru textu potom připomíná, že podobná historická zkušenost by tady byla. A varuje, jaké ponaučení by si měli představitelé jednotlivých zemí připomínat. „Opakovaná historická zkušenost vede k poznání, že ustupovat zlu znamená uvolnit mu cestu. Ustupováním jsou i bezzubá opatření, která nemají zásadní vliv na chování a přístup agresora. Jak řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v projevu u příležitosti 70. výročí založení Aliance: Svoboda má nepřátele a ti musejí být odrazeni od agresivního chování. A pokud odstrašení selže, musíme bojovat… Naše odhodlání žít v mírovém světě prostě samo o sobě nestačí. Musíme jednat – a investovat, abychom v něm mohli žít,‘“ uzavřel Petr Pavel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]