Petr Schulhoff: Tvůrce temných detektivek s majorem Kalašem i komedií o tom, že to zítra roztočíme, drahoušku, by se letos dožil sta let

Eric Drooker

„Cikáni obyčejně nevraždí děti vlastního kmene, na to nejsou dost civilizovaní,“ zní jedna z replik kriminálky Petra Schulhoffa (10. 7. 1922 – 4. 5. 1986) Po stopách krve (1969). S netečnou tváří ji pronáší vyšetřovatel major Kalaš zosobněný Rudolfem Hrušínským a my nad tím výrokem dnes stojíme v rozpacích z diktátu soudobé politické korektnosti. Jsou to slova odsouzeníhodné rasové přehlíživosti, anebo spíš vědoucí a ještě se prohlubující skepse vůči většinové společnosti? Schulhoffovy filmy takové iritující otázky kladou opakovaně, ať záměrně, či bezděčně, ať jde o příběhy deviantních vrahů, či později o skoro stejně deviantní normalizační komedie. Jaké životní tajemství jejich tvůrce se za tím vším asi skrývá?

Když se před lety dával v rámci Filmové komory dohromady seznam prvních českých filmů určených k digitalizaci, někteří z nás navrhovali také Schulhoffův volný detektivní triptych ze šedesátých let, v němž dramatu Po stopách krve předcházejí filmy Strach (1963) a Vrah skrývá tvář (1966). Vzbudilo to údiv a zprvu i odpor: Stojí kriminální žánr vůbec za takovou péči? Přitom dodnes jde o jedny z nejvysílanějších snímků snad na všech televizních stanicích, s jejichž úrovní i nová tvorba jen nesnadno soutěží.

Špionážní noir

Strach ještě kalkuloval se špionskou zápletkou, tak jak si to vynutila propagandistická transformace údajně pokleslého detektivního žánru v komunisty zestátněné kinematografii. Předlohou se stal Schulhoffovi poslední román Eduarda Fikera (1902–1961) Kilometr devatenáct (1960), včetně už zavedeného fikerovského vyšetřovatele majora Kalaše. Ve filmu dostal spoluhráče v nadporučíkovi Vargovi Radoslava Brzobohatého, ve třetí části triptychu v poručíku VB Vlachovi Vladimíra Ptáčka.

Klíčová ale byla volba Hrušínského do postavy Kalaše: Jeho gabinovsky zdrženlivý projev dává ve Strachu zapomenout na to, jak je role ještě kontaminována oscilací postavy mezi kriminalistou a estébákem. Tři vraždy případu jsou následkem poklesku z okupace a současné diverzní činnosti bývalých kolaborantů ve prospěch nepřátelské mocnosti. Je to trochu divoké, zapletené a poplatné jaksi samozřejmé převaze režimních…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články