Petr Vrabec: A jsme zpátky v totalitě

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ČTK)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | FOTO: ČTK

Tedy, ne přímo my, naše generace, ale naše děti. Nás zatím chtějí jen tak pokusně buzerovat, co všechno si necháme líbit. Myslet si, že tím to končí, je bláhové. Žádný stav není konečný. Dejme si dohromady několik kroků, které učinila vláda. Jako poslední realizovaný nápad je Centrální evidence přestupků (!), nikoliv trestných činů, kterou ministerstvo spravedlnosti komsomolce Pelikána spustilo v sobotu. Takže, podívejme se, jak některé věci do sebe zapadají.

Navyšuje se počet policistů. Kvůli migrantům, kteří tu nejsou. Posilují se pravomoci policie s vysvětlením, že to je kvůli terorismu. Z obou důvodů se pak asi nejmocnějším, z hlediska pravomocí, stala Celní správa, která spadá pod ministerstvo financí. To je samozřejmě varovné. Daleko horší ale je situace ve státní správě. Tato vláda s železnou trpělivostí vymýšlí nejrůznější „kontrolní“ zákony a opatření, kvůli nimž nabírá nové a nové státní úředníky. Ti pak služebním zákonem dostali definitivu. To znamená, že jsou prakticky nevyhoditelní.

Vláda jim stále přidává na platech. To celé je korumpování jedné mimořádně důležité složky státu současnou vládnoucí garniturou. Větší zpolitizování státní správy si snad ani nelze představit. Nebo si někdo myslí, že nějaký státní úředník bude volit někoho jiného než ANO nebo ČSSD? To by si, s prominutím, s*al do vlastního hnízda.

Vzhledem k tomu, že pracovat ve státní správě bude lukrativní životní příležitost, lze předpokládat rozmach nepotismu, kdy se na to minimum uvolněných míst budou dostávat příbuzní, přátelé a jejich známí, čímž se ze státní správy stane funkční loajální armáda vládnoucí garnitury. Jakási elita druhé třídy, nicméně proti běžnému občanovi pořád elita, vybavená řadou pravomocí, jak mu znepříjemnit život.

Komsomolec Pelikán šel ještě dál. Za urážku úředníka přestupek a mastná pokuta, až do výše skoro poloviny průměrného platu. V sobotu jeho ministerstvo spustilo Centrální evidenci přestupků, která prý umožní dávat vyšší pokuty lidem, opakujícím své prohřešky. S vysvětlením, že to je namířeno zejména proti chronickým narušitelům veřejného pořádku, z čehož jsme měli nabýt dojmu, že jde o bezdomovce nebo chuligány. Na námitku, že ti stejně nemají peníze, ministr Pelikán v televizních Událostech, komentářích připustil, že to je pravda. Ale dodal, že jsou ještě přestupci, kteří peníze mají. A to jsme my, občané.

Budeš si opakovaně stěžovat na úředníky? To může být vnímáno, jako že jsi jim nadával, urážel je. Budeš platit tak dlouho, a víc a víc, ty recidivisto, až se zklidníš. Však my si tě „vychováme“! Tato databáze přestupků bude totiž zpřístupněna všem úředníkům. Aneb když zvýšíš hlas na úřadě, úředník se podívá do databáze a zjistí, že už máš „škraloup“. A pak si tě může vychutnat. Potřebuješ povolení rychle, ale ona je tam lhůta třicet dní? Takže, smyslem této evidence je, abychom se na úřadě chovali jako malí hodní skřítci.

K tomu si přičtěme, že se vrací naprosto striktní zákaz rušení nočního klidu. Uděláte si grilovačku na dvorku nebo jen posedíte na balkonku se dvěma, třemi přáteli, a v půl jedenácté na vás sousedi zavolají policii. Bum ho, přestupek a už jste v evidenci státních úřadů. To už vůbec nemluvím o hospodách, kterým jiný zákon plánuje vyhnat kuřáky před dům. To bude úplné přestupkové peklo!

My skoro padesátníci jsme zažili, co to je ztichlé město po desáté. Zároveň už před desátou spíš prosíme, aby nás z hospody vyhodili, takže nás se to skoro netýká. Ale zajímalo by mě, co na to mladí lidé, třeba jejich ambasador Dominik Feri. Například marihuana se v hospodách kouřit nedá, s tou musí chodit ven už dnes.

Mládežníci, jste připraveni, že vás může policie a státní správa buzerovat už jen proto, co je všem mladým lidem tak přirozené, že se chtějí bavit? A jak řečeno výše, žádný stav není konečný. Zprvu se drobnými krůčky přichází o svobodu, později mílovými kroky kráčí k totalitě.

Začíná se vracet doba, kdy byl každý sprostým podezřelým, jen s tím rozdílem, že dnes už na to budou databáze, a část soudní moci přechází do rukou úředníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]