Petr Vrabec: Kvíz – Česko očima čínského vojevůdce

Ilustrační foto ()

Současník Konfucia, mistr Sun’c, vojevůdce a stratég, už před dvěma a půl tisíci lety definoval propagandu jako rozhodující pro úspěch v následné válce. Dokonce se domníval, že skutečným uměním války je naopak pokořit protivníka bez boje, jen důmyslem. Dnes tolik zmiňované tzv. hybridní války tak nejsou ničím novým. Vycházejí z nejstarší literárně doložené vojenské doktríny v dějinách lidstva.

V posledních dvou, třech letech se u nás hovoří nejvíc o ruské propagandě, protože Rusko by chtělo obnovit svůj velmocenský vliv. Životní úroveň tam klesá kontinuálně, energetické inovace stlačí cenu ropy a plynu dolů, takže je potřeba nabídnout koncept carského Ruska 21. století, prokvetlého pravoslavím. Sice hladomory, ale zato světový hráč. Russia Imperia. Tohle my Češi nikdy nepochopíme. To radši bůček a pivenko, než se nimrat v kvasu světových dějin. To nemyslím zle, my už jsme si jen svoje světové dějiny odbojovali ve středověku. Po třísetletém „domácím vězení“ pod Habsburky to už máme tak nějak – na háku. Akorát s těmi Rusy máme trochu potíž, protože ta naše zemička byla vždycky tak nějak „mezi“ Západem a Východem. A oni to tu zposledka cítí tak trochu jako ještě pořád svoje.

Tak tu teď u nás zuří propagandistická válka. Hybridní válka. Ministr vnitra Chovanec kvůli tomu zakládá útvar, prý bude mít až třicet lidí. No, to nevím, jestli mu takhle olbřímí projekt schválí ministr financí. „Cílem je oslabování oponentů Ruské federace, což jsou obecně země Západu. Toho se dosahuje pomocí polarizace veřejné debaty a eskalací veřejného konfliktu v těchto zemích. A také podkopáváním důvěry v instituce,“ píše se o ruské propagandě v řadě analytických zpráv.

Ale nechme mudrovaní a pojďme k významně moudřejšímu textu. Takže, teď ten slíbený kvíz podle třinácti zásad boje mistra Sun’ca. Poznáte, kdo je dnes hlavní postavou každého z níže uvedených bodů? A který bod je Miloš Zeman? A který ministři Marksová a Pelikán? Hodně zdaru u tohoto politického Sudoku!

„Třináct zlatých zásad“

1. Diskreditujte vše, co je v zemi protivníka dobré.

2. Vtahujte představitele vládnoucích vrstev protivníka do zločinu.

3. Podrývejte jejich dobré jméno. Ve vhodné chvíli je předhoďte pohrdání jejich krajanů.

4. Využívejte ke spolupráci bytostí nejpodlejších a nejodpudivějších.

5. Všemi způsoby dezorganizujte účinnost protivníkovy vlády.

6. Zasévejte mezi obyvatele nepřátelského státu vášně a neshody.

7. Stavějte mladé proti starým.

8. Vysmívejte se tradicím vašich protivníků.

9. Všemi způsoby vnášejte zmatek do zázemí, do zásobování a přímo do vojsk nepřítele.

10. Oslabujte vůli vojáků nepřítele bojovat pomocí smyslných písní, hudby a alkoholu.

11. Pošlete prostitutky, aby dokončily dílo zkázy.

12. Nešetřete sliby ani dary, abyste získali informace. Nelitujte peněz, neboť peníze takto vydané se vrátí stokrát.

13. Všude infiltrujte své špehy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]