Petr Vrabec: Protiútok na EET se povedl

Eric Drooker

Týden před spuštěním EET jsme publikovali rozhovor s právníkem Romanem Křížem z Libertariánského institutu. Ten představil nepolitický happening, namířený proti EET, Dejte státu korunu. Princip je jednoduchý. Podle instrukcí z propagačního letáku nebo na webu pošlete ze svého účtu jako dar jednu korunu a emailem zaslaným na ministerstvo financí zažádáte o potvrzení přijetí daru. „Smyslem je umožnit lidem dát státu pocítit jeho vlastní medicínu,“ řekl k tomu tehdy Roman Kříž.

Na facebookovém profilu Zastavit stát, který má za pár dní už sedmnáct set poměrně aktivních lajkerů, se v den spuštění EET objevil následující status. „Podle neoficiálních informací se začínají na MF hromadit dary a žádosti o potvrzení přijetí daru v množství větším než nepatrném… :D … a už se snad vymýšlí, jak to jednoduše sprovodit ze světa… Upozorňujeme, že máme oficiální návod na darování od vedoucího finančního odboru MF ČR. Pokud by se třeba stalo, že by MF mělo tendenci dar někomu vrátit, zorganizujeme jménem všech, kterým vznikly náklady (ať již finanční či časové), zažalování státu o majetkovou újmu podle Občanského zákoníku.“ Proto se Svobodné fórum ihned obrátilo na tiskové oddělení Ministerstva financí. Po pěti dnech bez odpovědi jsme zaurgovali zodpovězení otázek telefonicky.

„Zaznamenali jsme několik podobných příchozích plateb a e-mailů a ujišťujeme, že s nimi bude naloženo podle zákona. Jedná se o rutinní úkon, který úřednický aparát nikterak nezatíží,“ odpověděla písemně ve dvou větách Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení MF ČR. Když jsem se pak emailem doptával na počet, odpověď byla velmi vyhýbavá. Dodejme, že zatímco jsme čekali na odpověď z ministerstva, sondoval jsem mezi známými, jestli má někdo informace zevnitř. Kamarád mi poslal SMS: „…z MF mám spolehlivé info o tom, že už jsou zavalený a je to tam velký téma. Prý je ale u postupu nějaká procesní/formální chyba a ty dary budou údajně vracet.“

Zkusil jsem se zeptat na Libertariánském institutu, zda oni mají nějaká čísla. Dávají je dohromady, zpětnou vazbu sbírají za pochodu, protože kampaň neustále běží. Nyní se navíc chystá rozesílání výzvy na několik desítek tisíc emailů restaurací a kaváren. „K nějakému relevantnímu číslu bychom se měli dostat v lednu, kdy podle zákona o svobodném přístupu k informacím se hodláme obrátit přímo na ministerstvo,“ vysvětluje Roman Kříž. A podle něj aktuálně reakce ministerstva na zaslání daru trvá zhruba tři dny. Což by indikovalo, že zase až tak rutinní výkon, jak píše Kateřina Vaidišová, to není a úřednický aparát to zatěžuje.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner