Petr Vrabec: S parkováním nás úředníci vypekli

Archiv

Karlštejn | FOTO: Archiv

Parkovací zóny v Praze, verze 2016. Na tom projektu je něco až perverzně geniálního. Pražské radnice s hlavním velitelem magistrátem dokázaly, že se dají pumpnout všichni Pražané a přitom se ještě stav vrátí do doby před zavedením zón (!), pá, pá, blbečkové.

Poslechněme si ten příběh od začátku. Tehdy kdysi byly na pražských ulicích vyznačené výlučně bílé parkovací pruhy a nikdo nic neplatil. Pak si začali stěžovat rezidenti z Prahy 1, že jak je to tam samá kancelář a do nich jezdí zaměstnanci a jejich návštěvy, nemají kde parkovat. Vyložit si nákup u domu, třeba. Logický požadavek a velká parkovací revoluce se tak rozeběhla. Na ulicích se objevily první modré parkovací zóny.

Rezidenti si mohli koupit kartičku za zvýhodněných podmínek v řádu stovek, kancelařisti platili o řád víc za roční kartičku. Přijíždějící na Prahu 1 mohli parkovat na dvou typech bílých zpoplatněných zón, do dvou hodin a do šesti. Všichni platící, najednou. Už tohle bylo geniální. Ale to nejlepší mělo teprve přijít. To by bylo, aby si toho nevšimly i ostatní pražské radnice, a tak už máme modré a bílé zóny skoro všude. Jen ten náš Karlín ještě vzdoruje, ale třeba v Bohnicích, což je také Praha 8, hodlá radnice zmodrovatět sídlištní parkoviště. Ops!

Během této úvodní vlny parkovací revoluce si zase jako první začali rezidenti a podnikatelé z širšího centra stěžovat. Že za nimi nemohou jezdit návštěvy, klienti restaurací, zákazníci elekter, rodiče vozit děti na kroužky. Radnice šalamounsky – dobře, něco vymyslíme. A vymysleli…

Přijíždějící z jiných Prah budou moci nově na Praze 1 parkovat na modrých zónách. Platit se bude smskou přes aplikaci a platební bránu. Až tohle pochopí i další radnice, bude to všude. Aneb, budu si jako rezident platit roční kartičku opravňující parkovat blízko svého domu nebo mnohem dráž jako tamní podnikatel, jenže ouha. Může se stát, že místo na parkování nebudu moci najít. A tak jako dřív, když ještě modré zóny nebyly, budu bloudit ulicemi a hledat „flek“. Prostě, kdo dřív přijede, ten parkuje! Akorát s tím „malým“ rozdílem, že tehdy jsem za to radnici neplatil. Takhle nám radnice prodaly ty stížnosti ze začátku příběhu. To jen tak pro příště, abychom si na to dali pozor, haha!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner