Petříček se plazí před Zemanem a táže se na osud Pocheho. ČSSD je v koncích s důstojností

ČTK

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: ČTK

„Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) počítá s pravidelnými konzultacemi s prezidentem Milošem Zemanem. Na schůzce chce s hlavou státu probrat své priority v oblasti zahraniční politiky a vyslechnout prezidentovy názory, a to včetně jeho pohledu na další uplatnění neúspěšného kandidáta na post ministra Miroslava Pocheho.“

Tolik oficiální zpráva České tiskové kanceláře.

A teď si řekněme, co to znamená v překladu:

Sociální demokraté v čele s Janem Hamáčkem akceptovali Zemanův výklad ústavního systému České republiky. Miloš Zeman využil nově zavedené přímé volby prezidenta k tomu, aby rozhodoval o personálním složení vlády, a to v rozporu s dosavadním ústavním pořádkem státu a s principem parlamentarismu, v němž rozhodující politické síly mohou suverénně obsazovat vládní posty podle svých vnitřních demokratických mechanismů a v závislosti na stávající koaliční dohodě a parlamentní většině. To ale Zemana nezajímá a Babišovi se to právě hodí. Baví ho, když jeho komplic na Hradě zametá se sociálními demokraty.

Pan Petříček vychází tedy z toho, že parlamentní systém vlády již neplatí a půjde se pokorně zeptat na Hrad, jak hradní pán zamýšlí naložit s bývalým a odmítnutým kandidátem na ministra zahraničí, kterého si vybrala ČSSD. Petříček by rád hezky poprosil, jestli by si nemohl nechat pana Pocheho na „zamini“ alespoň jako sekretářku nebo svačinářku. Protože ale hradní pán shledal Pocheho nehodným, nebude smět tento hoch na zamini ani umývat záchody. Bude jako odkopnutý pes zahnán daleko do Bruselu. Může být rád, že neskončil v hradní hladomorně, protože si chybně vyložil svobodné hlasování a nehlasoval v prezidentských volbách pro pána Hradu.

Kam až chce Hamáčkova ČSSD klesnout? Třeba by její šéfové mohli ještě Zemanovi líbat nohy. Současná role ČSSD se už blíží pozici podřízených stran někdejší Národní fronty, které musely respektovat vedoucí úlohu komunistů v zemi. Je to stejně trapný pohled. Hamáček klečí před Babišem a čistí mu boty a Petříček se plazí v prachu před Zemanem a prosí ho, aby mu určil směr. Dlužno říci, že vedoucí sociální demokraté mají pro svoji novou roli na české politické scéně i moc přiléhavá jména. Kdysi to byli největší hamouni české politiky a dnes to jsou už jen takoví hamáčci a petříčci. Těžká vyslovitelnost jména našeho nového ministra zahraničí v cizích jazycích by se navíc dala vhodně vyřešit zkrácením na Mr. Pet. Mazlíček k pohlazení.

Zakladatelé soc. dem. z břevnovské hospody U Kaštanu se obrací v hrobě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner