Petříček se v Norsku zajímal o děti Michalákové

Ministr zahraničí Tomáš Petříček na návštěvě v Norsku  (MZV ČR)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček na návštěvě v Norsku | FOTO: MZV ČR

Česko a Norsko si budou ohledně českých dětí vyměňovat více informací, uvádí server Novinky.cz. Je to jeden z výsledků páteční návštěvy ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Norsku.

„Na jednání s ministryní zahraničí Norska Eriksen Soreideovou jsem ocenil vzájemné vztahy, Norské fondy i environmentální politiku. Jsem rád, že se podařilo domluvit i lepší komunikaci ohledně dětí českých krajanů. Chceme společné bezpečnostní a obranné projekty i spolupráci v rámci NATO,“ napsal ministr na Twitter.

Podle informací Práva Petříček v Norsku hovořil také o situaci chlapců z rodiny Michalákových, které matce odebral úřad na ochranu dětí Barnevernet.

Na domácí scéně, na rozdíl od standardního diplomatického postupu ministra zahraničí, ovšem pokračuje emotivní diskuse na toto téma. Senátorka Jitka Chalánková (nestr.) hovoří o nutnosti silného politického tlaku a po Petříčkovi žádá vysvětlení, co konkrétně má „zlepšení komunikace ve věci dětí českých krajanů“ znamenat. Premiérovi pak připomněla jeho příslib, že ve věci iniciuje jednání o společném postupu vůči Norsku se svými protějšky z těch zemí Visegrádu, jejichž občané se v Norsku ocitli ve stejné situaci jako Eva Michaláková.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]