Česko a Norsko si budou ohledně českých dětí vyměňovat více informací, uvádí server Novinky.cz. Je to jeden z výsledků páteční návštěvy ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Norsku.

„Na jednání s ministryní zahraničí Norska Eriksen Soreideovou jsem ocenil vzájemné vztahy, Norské fondy i environmentální politiku. Jsem rád, že se podařilo domluvit i lepší komunikaci ohledně dětí českých krajanů. Chceme společné bezpečnostní a obranné projekty i spolupráci v rámci NATO,“ napsal ministr na Twitter.

Podle informací Práva Petříček v Norsku hovořil také o situaci chlapců z rodiny Michalákových, které matce odebral úřad na ochranu dětí Barnevernet.

Na domácí scéně, na rozdíl od standardního diplomatického postupu ministra zahraničí, ovšem pokračuje emotivní diskuse na toto téma. Senátorka Jitka Chalánková (nestr.) hovoří o nutnosti silného politického tlaku a po Petříčkovi žádá vysvětlení, co konkrétně má „zlepšení komunikace ve věci dětí českých krajanů“ znamenat. Premiérovi pak připomněla jeho příslib, že ve věci iniciuje jednání o společném postupu vůči Norsku se svými protějšky z těch zemí Visegrádu, jejichž občané se v Norsku ocitli ve stejné situaci jako Eva Michaláková.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora