Pfizer a BioNTech chtějí podávat třetí dávku vakcíny. Požádají úřady o povolení

Vakcína Pfizer/BioNTech (AdobeStock)

Vakcína Pfizer/BioNTech | FOTO: AdobeStock

Společnosti Pfizer a BioNTech ve čtvrtek večer oznámily, že požádají regulační úřady o povolení očkovat třetí dávkou své vakcíny proti onemocnění covid-19. Přesnější údaje plánují zveřejnit v nadcházejících týdnech, informoval deník The Guardian.

Firmy tak učinily poté, co údaje z probíhající studie odhalily, že po podání třetí dávky vakcíny se hladina protilátek vůči koronaviru zvýšila až desetinásobně ve srovnání s podáním současných dvou dávek.

Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka (ČTK/Kamaryt Michal)

Pfizer a BioNTech se v nejbližší době chystají zveřejnit přesnější údaje, a to i v odborném časopise. V nadcházejících týdnech je plánují předložit americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA), Evropské lékové agentuře (EMA) a dalším světovým regulačním úřadům.

Výrobci vakcíny Comirnaty očekávají, že třetí dávka bude účinná také v případě vysoce nakažlivé varianty delta, která byla poprvé zaznamenána v Indii a aktuálně se stává dominantní v celém světe.

Pfizer a BioNTech zároveň vyvíjejí novou vakcínu právě proti variantě delta. První šarže vzniká v závodě v německém městě Mainz. Obě společnosti očekávají, že by klinické studie mohly začít v srpnu.

Na základě údajů z Izraele, kde po šesti měsících po kompletním očkování došlo k poklesu účinnosti vakcíny, se výrobci domnívají, že po podání druhé dávky by bylo potřebné lidi po šesti až dvanácti měsících přeočkovat třetí dávkou. „Lidé budou pravděpodobně potřebovat dávku vakcíny každých dvanáct měsíců. Podobně jako každoroční očkování proti chřipce,“ prohlásil výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla.

„Ochrana před závažným průběhem onemocnění covid-19 zůstala ve lhůtě šesti zkoumaných měsíců vysoká,“ prohlásili výrobci. Klesala však ochrana před symptomatickým průběhem covidu. Pfizer a BioNTech zároveň očekávají, že se nadále budou objevovat nové a nové mutace koronaviru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]