Pilný odchází z ANO: Nemůžeme být obětí populistického stylu vládnutí, říká

Ivan Pilný (ČTK)

Ivan Pilný | FOTO: ČTK

Andreje Babiše opouští další výrazná osobnost. Konec v hnutí ANO oznámil v dopise bývalý ministr financí Ivan Pilný. Podle něj dochází k posouvání nepřekročitelných hranic a ve vládním hnutí mu chybí demokratická diskuse.

Ivan Pilný byl šéfem státní kasy v roce 2017, kdy na tomto postu vystřídal Babiše, kterého odvolal tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. Později byl náměstkem ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové. Když byla nahrazena Karlem Havlíčkem, o místo přišel.

Stále však zůstával členem ANO. To se nyní mění, což Pilný vysvětlil v dopise Andreji Babišovi, který má k dispozici ČTK. „To, co mně vadí, je absence demokratické diskuse a výměny názorů na dlouhodobé a aktuální problémy, před kterými nestojí jen hnutí ANO, ale země, ve které žijeme,“ píše bývalý generální ředitel Microsoft ČR s tím, že už dlouho posouvá hranice, které považuje za nepřekročitelné.

„Místo věcné diskuse o mých názorech a argumentech, které nejsou v hnutí ojedinělé, je na mne uvalena ‚karanténa‘ monitoringu hnutí a následuje bezdůvodné odstranění z poslední funkce ve státní správě, o kterém jsem se dozvěděl z médií. Politika není procházka po louce plné fialek, takže to neberu osobně,“ uvědomuje si Pilný.

Rovněž upozornil na to, že v současné situaci není nepřítelem rozdílná ideologie, ale covid-19. „Není možné ani firmu, natož stát, spravovat neustálým nepředvídatelným přeskakováním mezi mikromanagementem a řízením odborníky. Nemůžeme být obětí populistického stylu vládnutí neschopného se rozhodovat podle dlouhodobých cílů. Teď máme bohužel politiky, jejichž jediným cílem je vyhrát volby,“ myslí si exministr.

„Nad nimi ční hradní otec, který si chce zbytek svého mandátu prostě užít,“ dodává s odkazem na Miloše Zemana.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]