Exministr Pilný prožívá deziluzi z Babiše. Jak ale mohl mít iluze?

Bývalý ministr financí Ivan Pilný (ČTK)

Bývalý ministr financí Ivan Pilný | FOTO: ČTK

Andrej Babiš je podivnou postavou, kam paměť sahá. Byl tím, co je, už v 80. letech. Že to s ním není v pořádku, jsme někteří říkali ještě předtím, než s ANO vstoupil poprvé do vlády. Někdo ale prozřel až teď.

Bývalý ministr Ivan Pilný v rozhovoru pro Novinky.cz říká:

Uvědomil jsem si, že když jsem do politiky v roce 2013 vstupoval a volala mi Věra Jourová nebo Andrej Babiš, abych vedl kandidátku v Hradci Králové, věřil jsem tomu, že chce to hnutí a hlavně Andrej Babiš udělat něco pro tuhle zemi a její občany. Dostavila se ale obrovská deziluze, která vrcholila poznáním, že nejenom premiérovi, ale i celé politické scéně jde pouze o to vyhrát volby. A je úplně jedno, za jakou cenu nebo jakým nástrojem. Buď se změnil, nebo jsem byl naivní. Můžete si vybrat…

FORUM 24 (archiv)

Vyhledává a naslouchá pouze loajálním lidem a když nejsou dostatečně loajální, tak je vyhodí do koše a vytáhne někoho jiného, což utváří tu otřesnou personální politiku.

Takhle jsou podle Pilného do politiky katapultováni lidi z ulice, kteří se tam chtějí jen za každou cenu udržet. A také si myslí, že je politická kultura u nás na dně.

Jistě je lepší prozřít později než neprozřít nikdy. Ale jak mohou vysokoškolsky vzdělaní lidé nevidět, co bylo patrné mnoha dalším? Vždyť víme úplně od samého začátku, že Babiš nikdy věrohodně neřekl ani to, kde vzal peníze na rozjezd svého podnikání. Byl agent Státní bezpečnosti a kariéristický komunista v husákovské době. Co od takového člověka čekat ohledně očisty společnosti? Leda tak čistky.

Lidé mají mysl prostě zvláštně rozdělenou na neprostupné sektory. V jednom jim to funguje a v jiném to nějak selhává. Jak se ale potom orientují i v jiných životních situacích a vyhodnocují ty, s kterými se potkávají?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]