Pirát Lipavský se obrátil na vládu: Uznáte vinu Číny a WHO? A budete žádat vyvození odpovědnosti?

Jan Lipavský (Archiv Piráti)

Jan Lipavský | FOTO: Archiv Piráti

Podle poslance Jana Lipavského (Piráti) selhala Světová zdravotnická organizace (WHO) a Čínská lidová republika (ČLR) při řešení globální pandemie nemoci COVID-19. Kvůli záležitosti interpeloval vládu Andreje Babiše (ANO). Především ho zajímá, jak bude Česko reagovat na pochybení vedoucích představitelů Číny a WHO a zda bude vláda požadovat vyvození odpovědnosti. Deníku FORUM 24 přiblížil otázky na předsedu vlády v poskytnutém komentáři.

Jaké kroky podnikne Česká republika pro odvolání generálního ředitele WHO Dr. Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse z jeho funkce? Připomínám, že šéf WHO oddaloval vyhlášení stavu pandemie a veřejně chválil ČLR za zvládnutí krize v době, kdy se virus nezadržitelně šířil po celém světě.

Jaké kroky podnikne Česká republika pro to, aby WHO uznala, že Tchaj-wan není ovládán z Pekingu a že má vlastní a funkční systém zdravotní péče? Jaké kroky podnikne Česká republika pro to, aby Tchaj-wan získal pozorovatelský status WHO, případně aby byl přijat za řádného člena? WHO dlouhodobě blokuje efektivní zapojení Tchaj-wanu do své činnosti a chová se tak ne jako expertní organizace, ale jako organizace politická, jednající ve prospěch Číny. Přitom Tchaj-wan je jednou z nejúspěšnějších zemí v boji proti pandemii, pomáhá Česku a Evropě a jeho know-how by pro WHO bylo zcela jistě nedocenitelné.

Je skandální, že politikaření Komunistické strany Číny zvítězilo nad vědou, a aktivně tak přispělo ke světové pandemii. Proto je namístě se ptát – bude se Česká republika aktivně podílet na reformě WHO, tak aby byl eliminován vliv členů porušujících Mezinárodní zdravotnické předpisy? Pozastaví Česká republika v reakci na fatální selhání WHO své příspěvky? A jaká je vůbec jejich roční výše?

Čína o závažnosti problému měsíce lhala a zkreslovala či zamlčovala fakta. Zneužívala svého vlivu ve WHO a bránila tomu, aby se tyto klíčové informace o skutečném stavu věci dostaly jejím prostřednictvím ostatním členským státům zavčas. Čína na současné situaci nese značný podíl viny. Jaké kroky podnikne Česko ve vztahu k vymáhání náhrady škody po ČLR za škody způsobené epidemií COVID-19?

Závěrem se chci zeptat premiéra Babiše na jeho slova z tiskové konference 16. 3. 2020, kde uvedl: „Dnes ráno v osm jsem jednal s velvyslancem Čínské lidové republiky v České republice Čang Ťien-minem. A skutečně jsem ocenil efektivní práci Číny v prevenci a kontrole epidemie COVID-19. Protože Čína to zkrátka zvládla. Zvládla to a má obrovské zkušenosti, a my jsme s nimi v kontaktu a úzce s nimi spolupracujeme.“

Hodláte uznat, že to Čína zkrátka nezvládla a že za takto masové rozšíření pandemie nese odpovědnost čínská komunistická strana v čele s generálním tajemníkem Si Ťin-pchingem, kteří lhali celému světu, rozpoutali ekonomickou krizi a přispěli ke smrti desítek tisíc lidí? Nemyslíte si, že by za to ČLR měla nést náležitou odpovědnost?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]