Jedním z klíčových faktorů pro vznik budoucí vlády, ve které by nebyl ani Andrej Babiš, ani hnutí ANO je vztah Občanské demokratické strany a Pirátů. Už dnes je zjevné, že není vůbec jednoduchý a problémy jsou na obou stranách, ale pokud má vzniknout vláda, kterou dá dohromady koalice SPOLU a koalice Pirátské strany a hnutí STAN, je nutné, aby zástupci obou zmíněných stran měli ve svých vztazích jasno a pokud možno na nich pracovali, aby mezi nimi nevznikalo zbytečné napětí.
Při pohledu na Piráty a občanské demokraty lze docela snadno a rychle dojít k závěru, že nejsou uskupeními, která by automaticky tíhla k sobě a měla by toho nějak zvlášť společného. Rozdíly mezi nimi jsou zásadní – ideové i generační. Lze dokonce upřímně a natvrdo říct, že nejsou ani přirozenými koaličními partnery.
Za normálních okolností by si Piráti mnohem více rozuměli se sociálními demokraty a ve vládě chtěli být s nimi a se Zelenými. Sociální demokracie se ovšem spustila s Andrejem Babišem a jeho hnutím a Strana zelených je na tom tak špatně, že i místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová tvrdí, že její volba je vyhozený hlas (a to na tom její strana podle některých průzkumů není zase o tolik lépe).
K tomu ale, co se týče vztahu Pirátů a občanských demokratů, musíme dodat několik dalších věcí. Jednak jiná je už situace ohledně Starostů a nezávislých (tvořících s Pirátskou stranou koalici), kteří dokonce již v jedné společné vládě s ODS byli – v té Nečasově – a to společně s TOP 09, na jejíchž kandidátních listinách kandidovali do poslanecké sněmovny v roce 2010.
Aktuální koalice Pirátů a hnutí STAN je tak přeci jen někde trochu jinde, než by byla Pirátská strana samotná, a i jejich případná společná vláda s občanskými demokraty (respektive koalicí SPOLU) je tím pádem v tomto smyslu mnohem přirozenější, myslitelnější a dávající větší smysl.
Velký zápas a důležitý spojenec
Kromě toho je tady samozřejmě ten hlavní a stěžejní důvod, který stranu pod vedením Ivana Bartoše a ODS sbližuje a tlačí k sobě, a to je shoda na škodlivosti politického působení Andreje Babiše a jeho střetu zájmů pro demokracii a právní stát v České republice. Jistě to neznamená, že vše ostatní, co tyhle partaje naopak rozděluje, přestává existovat, ovšem toto je rozhodně zásadní spojující prvek, který je v obou uskupeních velmi silný.
Místopředseda občanských demokratů a europoslanec Alexandr Vondra v rozhovoru pro Novinky.cz minulý týden vysvětlil, že se vede velký zápas o to, aby Babiš skončil, v čemž je každý spojenec asi dobrý, ale pak je tady celková válka o svobodu v zemi, kde si Vondra myslí, že mají Piráti hodně co odpovídat.
Někdejší ministr zahraničních věcí, ale také ministr pro evropské záležitosti ČR či ministr obrany k tomu posléze dodal: „Na jednu stranu je tu sympaťák Ivan Bartoš a najdete tam hvězdné politiky, jako je pan (Ondřej) Dostál, který mluví do zdravotnictví. Marně bych hledat výtku. Ale pak máte to trio, které sedí v Evropském parlamentu (europoslanci Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa – pozn. red.), a tam máme největší odlišnost v hlasování ze všech Čechů vůbec.“
Tento postoj bude v rámci ODS asi celkem častý, a nakonec pro něj lze mít i jisté pochopení. Obě strany jsou z jiného těsta a mezi některými jejich členy to zkrátka zvlášť silně skřípe. Nemělo by to ale zakrývat to podstatné a bránit racionálnímu a v něčem možná i pragmatickému posouzení celé situace.
Přidavač na pirátské stavbě
Alexandr Vondra však bohužel zachází ještě o něco dál, když ve stejném rozhovoru rovněž uvádí: „Sám si neumím představit, že by ODS dělala nějakého přidavače na pirátské stavbě v téhle zemi. To si trochu myslím, že je pro průměrného ódéesáka, minimálně tedy pro mě, obtížně zvládnutelná představa. Z druhé strany si umím představit je přizvat k nějaké spolupráci na koalici. Jak jsem říkal, je to strana, která má některé talentované lidi.“
Těžko říct, jak přesně si tahle slova místopředsedy občanských demokratů přeložit, jestli to znamená, že si s koalicí Pirátské strany a Starostů a nezávislých dokáže představit pouze takovou vládní spolupráci, kde by koalice SPOLU byla v pozici toho silnějšího. Anebo zda jde pouze o to, že v případné vládě nesmí hrát prim Piráti a jednotlivé síly musí být v rovnováze.
V každém případě je to další doklad toho, že vztahy mezi částí ODS a některými Piráty opravdu nejsou jednoduché. Předseda občanských demokratů Petr Fiala k nim přitom zaujímá nanejvýš realistický a zároveň praktický přístup. V nedávném rozhovoru pro deník Právo mimo jiné zdůraznil: „Nás s koalicí Pirátů a Starostů spousta věcí rozděluje. Obavy a otazníky v nás vyvolávají různé nápady, od daňových přes malou ochranu soukromí, zpochybňování NATO a podobně. Přesto jsme připraveni toto překonat a zvládnout. Pokračování tohoto marasmu je tak velká hrozba pro tuto společnost, že jsme připraveni vyhrát volby a sestavit koalici, která ČR posune dál.“
O kus dál pak doplnil: „Jsme různé strany a různé koalice. Kdybychom na všechno měli společný názor, tak se spojíme. Piráti představují novou levici, je to evidentní a není to ani urážlivé. Rozdíly mezi námi jsou. To neznamená, že nejsme schopni dosáhnout změny české politiky, kterou strašně potřebujeme, a zbavit se populismu a hrozby extremismu.“
Důležité ovšem bude, zda to ODS, potažmo koalice SPOLU dokáže i v situaci, kdy bude muset překonat ještě nějaké další překážky, jejichž součástí může být i to, že koalice Pirátů a Starostů by v jejich společné vládě byla silnější než SPOLU. Hlas Alexandra Vondry se ale zatím zdá být v tomto ohledu stále v menšině. Klíčové je, zda to tak bude i po volbách.