Piráti a Praha Sobě nabízí vytvoření koalice demokratických subjektů. SPOLU by mělo mít pozici primátora

Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (SPOLU) a Zdeněk Hřib (Piráti)  (FB ČT Praha a střední Čechy)

Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (SPOLU) a Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: FB ČT Praha a střední Čechy

Podle nabídky Aliance stability, kterou tvoří Piráti a Praha Sobě, by mělo SPOLU a hnutí STAN 5 členů v 11 členné Radě hlavního města Prahy. O jednoho člena více by měli Piráti s hnutím Praha Sobě. Pozici primátora by podle návrhu obsadilo SPOLU. „Z výzvy vyplývá, že Pirátská strana nechce uzavřít koalici na vládním půdorysu, tedy ze stran SPOLU pro Prahu, Piráti a hnutí STAN, a dávají tak přednost spolupráci s Prahou Sobě,“ reaguje na nabídku koalice SPOLU pro Prahu.

„Přijměte prosím naši nabídku k okamžitému jednání o utvoření dlouhodobé stabilní koalice demokratických stran na pražském magistrátu pro celé volební období. Jsme připraveni s Vámi okamžitě a bez odkladu jednat o proporčně vyváženém a vůli voličů odpovídajícím zastoupení v Radě hlavního města Prahy a dalších orgánech,“ píše Aliance stability v prohlášení, které na sociální síti twitter sdílel dosavadní primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

()

Koalice SPOLU pro Prahu s hnutím STAN má v městském zastupitelstvu 24 křesel. Stejný počet mají i strany Aliance Stability. „Respektujeme nárok koalice SPOLU na pozici primátora. Rada má ze zákona lichý počet 11 členů. Vyvážené uspořádání je tedy rozdělit tento počet na část 5 členů Rady včetně primátora pro koalici SPOLU pro Prahu a hnutí STAN a 6 členů Rady pro strany Aliance stability,“ píše se v prohlášení.

Primátor má podle Pirátů a Prahy Sobě právo veta, takže není možné, aby prošlo cokoliv, s čím nebudou SPOLU pro Prahu nebo Starostové souhlasit. Rozdělení odpovědnosti a sil prý povede k maximální snaze se dohodnout.

„Z výzvy, kterou jsme obdrželi od Pirátské strany, vyplývá, že Pirátská strana nechce uzavřít koalici na vládním půdorysu, tedy ze stran SPOLU pro Prahu, Piráti a hnutí STAN a dávají tak přednost spolupráci s Prahou Sobě,“ napsala deníku FORUM 24 v reakci na výzvu Pirátů a Prahy Sobě regionální manažerka ODS Lenka Mottlová.

Koalice SPOLU pro Prahu bude podle ní nadále pokračovat v jednání s kolegy z hnutí STAN a připravovat návrh koaliční smlouvy. „Pražané si zaslouží stabilní vládu. Nyní již opravdu není prostor pro politikaření, proto doufáme, že Piráti změní stanovisko a přijmou pozvání na další koaliční jednání,“ doplnila.

SPOLU prosazuje od začátku povolebních vyjednávání ustavení koalice na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN. Účast Prahy Sobě v koalici odmítají, přestože s ní několikrát jednali, a to včetně tzv. programových týmů. Zároveň zástupci SPOLU uvedli, že pro Piráty zůstávají dveře do koalice otevřeny, pokud by se rozhodli z aliance vystoupit.

Koalice SPOLU po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedi[email protected]

Související články