Piráti a STAN by vyhráli volby, mají skoro 30 procent. Babišovo ANO padá. Politická mapa je překreslena

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan (ČTK)

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Po sedmi letech dominance Babišova ANO dochází ke zlomové situaci. Je tu první průzkum volebních preferencí, v němž se změnilo pořadí českých politických stran. První místo si v průzkumu vydobyla koalice Pirátské strany Ivana Bartoše a Starostů a nezávislých Víta Rakušana. Má 29,5 procenta. Nesystémové „hnutí“ oligarchy Andreje Babiše se ocitlo na druhém místě s pouhými 26,5 procenta podpory. Koalice SPOLU složená ze stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL je na třetím místě s 19,5 procenta hlasů. Průzkum agentury Kantar CZ byl zveřejněn v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Je to v každém případě dobrá zpráva pro demokracii v České republice. Nadvláda Babišova ANO spolu s jeho obřím holdingem Agrofert působila na českou společnost vysloveně dlouhá léta zcela dusivě. V důsledku masívní podpory prezidenta Miloše Zemana a proruské komunistické strany změnilo „hnutí“ ANO Českou republiku k nepoznání. Zavedlo bezprecedentní aroganci moci, kvůli níž nebylo možné řešit žádný ze skandálů a zřejmých přečinů premiéra Andreje Babiše. Neoprávněné pobírání evropských i státních dotací premiérovým holdingem je dosud prakticky nepostižitelné a část médií včetně těch veřejnoprávních ve strachu či z vypočítavosti předstírá, že jsou tyto praktiky nejasné a neprůkazné.

Stejně tak protizákonné je to, že Andrej Babiš jakožto politik ovládá média. A opět část novinářů předstírá, že je to normální. Úroveň mediální svobody se tak propadla v České republice z někdejší světové špičky hluboko do spodní části žebříčku mezi zeměmi Evropské unie. To pak souvisí i s tím, že české státní úřady nepodléhají dostatečné veřejné kontrole a jsou stále neschopnější a nekompetentnější, čemuž vévodí neuvěřitelná hloupost zhruba poloviny členů vlády.

Je velmi smutné, že k překreslení mapy české politické scény musí dojít až po zbytečném umírání lidí v koronavirové epidemii. Že Čechům nestačí nemravnost a porušování pravidel, ale potřebují ke svému procitnutí z naivního snu o mesiášovi takovou obří tragédii, jakou je koronavirus, je pro náš národ zahanbující. Nejhorší místo České republiky mezi evropskými zeměmi v boji s epidemií je další ostudou.

Na druhou stranu je toto katastrofální selhání vlády alespoň pochopitelné i našim méně bystrým spoluobčanům. Babišova vláda umí pouze buzerovat a zakazovat. Neumí ale koncepčně pracovat, neumí srozumitelně komunikovat a neumí si získat pro své kroky důvěru. Vláda ANO a ČSSD je zcela bezradná. Ve skutečnosti měla už dávno odejít do propadliště dějin.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Průzkum agentury Kantar je zatím první, co se týče změny pořadí vítězů, a uvidíme, jak budou vypadat průzkumy jiných agentur. ANO jistě zapracuje a zmobilizuje všechny své ohromné finanční prostředky k tomu, aby svůj pád zastavilo. Z delší perspektivy je ale Babišův pád nezadržitelný. Ani jeho peníze a zastrašovací metody jej už nezachrání, protože se ukázala jeho neschopnost. Ta je u nás z pohledu voličů bohužel ještě horší vlastností než očividná nemravnost.

Nyní jde o to, co bude pak, až Babiš po volbách padne. Je to již velmi pravděpodobné a je třeba se na tuto situaci připravit. Měla by přijít vláda národní obnovy složená ze stran současné opozice a bude velmi záležet na schopnostech a na zodpovědnosti těchto stran. Zda dokážou vrátit občanům důvěru v právní stát a v jeho efektivní fungování. Po Babišovi je totiž český stát naprosto na kolenou. A je to hrozná, dokonce i mezinárodní ostuda.

Koalice SPOLU má ještě šanci dobýt v průzkumech lepší pozici. Je ale pravděpodobné, že tu nebudeme mít vládu demokratické pravice či vládu liberální levice s neliberálními tendencemi Pirátské strany. Budeme s největší pravděpodobností potřebovat poměrně širokou pravolevou koalici. To by jistě nebylo moc šťastné pro koncepční program. Ale i tak jde o šanci pro obnovu demokracie a politické kultury v naší zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]