Piráti a STAN procházejí restartem kampaně. Babišovu vládu přirovnali k obří tasemnici, kterou je třeba odstranit

Předsedové koaličních subjektů Piráti a hnutí STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. (Pirátská strana a hnutí Starostové a nezávislí / s vědomím autora)

Předsedové koaličních subjektů Piráti a hnutí STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. | FOTO: Pirátská strana a hnutí Starostové a nezávislí / s vědomím autora

Druhý demokratický koaliční subjekt na české politické scéně – Piráti a STAN – přešel ve čtvrtek v rámci předvolebního boje k ostré fázi kampaně. Chtějí se poučit z kritiky její dosavadní podoby, která přinesla vnitrostranická pnutí i pád preferencí, a rozhodli se k výraznější formě komunikace. Oprášili myšlenku autobusu a Babišovu vládu přirovnali k tasemnici, kterou je třeba odstranit.

Piráti s hnutím STAN ve čtvrtek navázali na svou kampaň z roku 2017 a představili předvolební autobus, který tentokrát nazvali Švindlbus. „Je to takové pojízdné muzeum různých švindlů a podfuků této vlády. I na cestě po regionech, kde teď bude jezdit, s ním navštívíme i místa, která jsou signifikantní, kde tato i předchozí vláda zanechala své nesmazatelné stopy,“ představil předseda Pirátů Ivan Bartoš jeden z jejich předvolebních trumfů.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

V autobusu jsou vystaveny různé artefakty symbolizující kauzy zástupců Babišovy vlády – ať už jde o stomilionovou evropskou dotaci na linku Penamu, Faltýnkův kontroverzní diář, kůrovcovou kalamitu, či respirátor za 777 korun odkazující na předražené nákupy pomůcek (o odložení případu jsme pojednávali v tomto článku).

Koalice se tak snaží o jakýsi restart kampaně, která se příliš věnovala vyvracení nejrůznějších dezinformací, až se do nich sama zapletla. „Musíme vlastními tématy říkat lidem, proč má smysl nás volit, a ne jen donekonečna vyvracet lži. Paradoxně čím víc je vyvracíte, tím víc se dostanou i k lidem, kteří je do té doby neslyšeli,“ uvedl pro FORUM 24 k nové části kampaně 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský.

Kromě pir-stanského autobusu představili také kus svého programu, který zaštiťují sloganem „Vraťme zemi budoucnost“. Podle zástupců koalice totiž tuto budoucnost občanům sebrat šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zemi podle nich plundruje v oblasti ekonomické i lidské – a také v oblasti životního prostředí.

„Štve nás, jak vláda tuto zemi zadlužila, ale také ta ta ohromná korupce, která prorostla celým státem jako nějaká obří tasemnice – navíc přisátá na státní pokladnu. Je nejvyšší čas se této tasemnice zbavit,“ řekl Bartoš.

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

„My chceme opravdu začít po volbách v České republice s čistým stolem. Chceme odřezat všechny články této tasemnice, která nás tu už 8 let sužuje. Chceme, aby stát zase sloužil lidem, a ne jednomu holdingu. To lze jedině bez hnutí ANO,“ doplnil předseda Starostů Rakušan s tím, že jsou podle něj jediným subjektem, který otevřeně říká, že s hnutím ANO by do vlády nešli.

Naráží tak na nedávná slova starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který řekl, že by si neměli před etablovanou politickou silou, tedy hnutím ANO, zavírat dveře. Pražská buňka TOP 09 se však od jeho výroků distancovala. Předsedové jednotlivých stran v koalici SPOLU mnohokrát potvrdili, že by se stranou Andreje Babiše do povolební spolupráce nešli.

Jak se chtějí Piráti a Starostové této tasemnice zbavit? „Tím nejdůležitějším je tyhle tasemnice nechat vyhladovět. Proto první věc, kterou uděláme, je, že zarazíme výdaje tohoto státu a tím ho donutíme šetřit. Aby se konečně přestal dál zadlužovat. My s tím naše zkušenosti samozřejmě máme. Oddlužoval jsem úspěšně Kolín a společně v koalici s Piráty jsme dosáhli toho, že hlavní město Praha má nejnižší zadlužení za posledních dvacet let,“ vysvětlil Rakušan.

FORUM 24 (archiv)

Bilion investic a nezvyšování daní, slibují

Představili plán, jak nejlépe nastartovat tuzemskou ekonomiku. „Chceme do české ekonomiky nasměrovat bilion korun investic, převážně ze soukromých zdrojů, ale i evropských peněz. Zvýšíme tak celkový výkon ekonomiky, lidi budou mít lepší platy a zvýší se daňové výnosy tohoto státu,“ domnívá se Bartoš.

Zvyšovat daně však prý nechtějí. „Nechceme to ani dělat tak, že budeme bohatým brát, jak navrhuje část té současné vládní koalice. Ono to bude trvat. Nebude to snadné,“ míní Rakušan.

Budoucností také jsou investice do oblasti technologií. Moderní stát v pojetí Pirátů a Starostů podle nich podporuje investice do toho, co bude trendem teprve v budoucnosti. „Jsou to investice do robotizace, to nanotechnologií i biotechnologií a genetiky. Moderní stát investuje do vzdělání, do vědy a výzkumu, tam mají směřovat investice i dotace. Ne do modernizace linky na toustový chleba nebo do rekreačního zařízení pana premiéra či někoho jiného,“ dodal lídr Pirátů. Z České republiky prý svým plánem chtějí udělat evropskou technologickou velmoc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]