Piráti a Starostové představili program pro mladé. Vláda na ně kašle, vzkázali

Zahájení kampaně koalice Pirátů a STAN (Česká pirátská strana / Se svolením autora)

Zahájení kampaně koalice Pirátů a STAN | FOTO: Česká pirátská strana / Se svolením autora

Koalice Pirátů a Starostů už několik týdnů bojuje s poklesem preferencí ve volebních průzkumech. V pátek proto představila program, který má přesvědčit mladé lidi, aby dorazili k podzimním volbám. Zaměřuje se především na dostupné bydlení, vzdělávání, digitalizaci, ochranu životního prostředí, boj proti sexuálnímu násilí nebo manželství pro všechny.

Přesvědčit mladé lidi, aby přišli v říjnu k volbám do sněmovny, chce koalice Pirátů a Starostů programem s názvem Není nám to ukradený„Naše vláda nám krade budoucnost a na mladé kašle. Jsou jí ukradené ceny bydlení, krajina, naše školy i to, že lidé dnes mnohem více řeší duševní pohodu, ochranu před sexuálním násilím či rovnoprávnost lidí při uzavírání sňatků,“ pustil se do současného kabinetu Andreje Babiše (ANO) lídr koalice a předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Nám to ale ukradené není. My nechceme dovolit, aby nám všem ukradli naši budoucnost,“ vzkázal.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Zastavíme neřízené zadlužování státu, nastartujeme růst ekonomiky investicemi a podpoříme inovace, zvýšením transparentnosti omezíme korupci. Zajistíme, že politika zde bude hájit zájmy lidí, ne politických kmotrů, kteří patří již do minulosti. Tak, jak jsme to zvyklí dělat ve svých obcích a městech, na krajské úrovni,“ slíbil šéf hnutí STAN Vít Rakušan s tím, že Česká republika si zaslouží změnu.

Rakušan zároveň vyzval mladé lidi, aby šli k volbám a přesvědčili o tom i své přátele. „Tohle jsou volby, ve kterých účast mladých bude snad nejdůležitější v historii Česka. Pokud se mladí budou účastnit voleb alespoň tak jako ostatní generace, mohou nám pomoci změnu pro tuto zemi skutečně zajistit,“ doplnil.

Velkým tématem pro mladé lidi je podle koalice Pirátů a Starostů dostupnost bydlení. „Česko má nejhorší dostupnost bydlení v EU. Proto chceme podstatně urychlit stavební řízení, odstranit co nejvíc překážek ve výstavbě a podpoříme výstavbu v obcích,“ popsala kandidátka do sněmovny ve Středočeském kraji Klára Kocmanová (Piráti).

FORUM 24 (archiv)

„Chceme, aby obce rozšiřovaly své bytové fondy, a proto zlepšíme podmínky dotací na výstavbu obecních bytů, které dnes téměř nikdo nečerpá. A chceme také umožnit obcím regulovat krátkodobé ubytování v bytech, jako je Airbnb,“ doplnil pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

Klíčové bude podle koalice reagovat na změnu klimatu, program se zaměřuje také na rovnoprávnost LGBT+ osob, vzdělávání, digitalizaci státní správy, duševní zdraví nebo boj proti sexuálnímu násilí. „V České republice se každá třetí žena setká s násilím a každá desátá se sexuálním násilím. Nad tím musíme přestat krčit rameny. Chceme se zaměřit na prevenci a napravit definici znásilnění, aby zohledňovala dobrovolnost,“ vysvětluje zastupitelka Ústeckého kraje Kateřina Stojanová (Piráti).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]