Piráti brzdí vznik pražské koalice a mohou přijít o všechno

Zdeněk Hřib a Jan Čižinský (Praha sobě) (ČTK)

Zdeněk Hřib a Jan Čižinský (Praha sobě) | FOTO: ČTK

Je ostudou hlavního města, že se jeho zastupitelé nemohou dohodnout na vzniku koalice, která by ho vedla v následujících čtyřech letech. Přitom je to tak jednoduché, SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) má 19, Piráti 13 a STAN pět mandátů. To dohromady činí 37 zastupitelů z 65, čili pohodlnou většinu. Středočeský kraj a Praha spolu sousedí a jsou propojeny mnoha vazbami, a proto mně jako Středočechovi není situace v metropoli nad Vltavou lhostejná.

Je tedy nepochopitelné, proč v Praze nemůže vzniknout koalice na půdorysu té vládní, když jsou pro to všechny předpoklady. Navíc třeba České Budějovice dokázaly, že taková radniční koalice se dá pohodlně sestavit. Problém je v neuspokojených ambicích některých lidí, hlavně současného primátora Zdeňka Hřiba z Pirátů, který se nejspíš nemůže smířit se ztrátou svého postu. Měl by však respektovat výsledky svobodných a demokratických voleb a uvědomit si, že jeho strana skončila až na třetím místě. Místo toho však Piráti utvořili nepochopitelné seskupení společně s hnutím Praha Sobě.

(Týdeník FORUM)

Přitom tento spolek Jana Čižinského nikdo k ničemu nepotřebuje. Lidé si dobře pamatují, s jakými nesmyslnými nápady Praha Sobě přicházela, například s tím, že by restauratéři museli povinně svá WC otevřít zdarma pro všechny zájemce. Toto je nehorázný způsob komunistického uvažování, kdy se problémy veřejné služby mají řešit příkazy soukromým podnikatelům. Nelze se tedy divit tomu, že pražské SPOLU nechce s tímto hnutím spolupracovat. Navíc s ním má velké programové rozpory i v jiných oblastech, například v klíčové dopravě.

Nechápu, jaký racionální důvod mají Piráti k tomu, že tvrdošíjně trvají na spolupráci s hnutím Praha Sobě. Já tam žádný nevidím. Zdeněk Hřib mi připadá jako hráč pokeru, který hraje vabank: buď všechno, nebo nic. Jenomže snadno může nastat ta druhá varianta. Nedivím se, že lídr SPOLU a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda už dal Pirátům jasný termín, dokdy se musejí rozhodnout, jestli chtějí být v koalici s vítězným pražským subjektem. V opačném případě se totiž může stát, že ve vedení města nebudou vůbec. Přiznávám, že taková varianta by mě vůbec netěšila. Jak se však říká, komu není rady, tomu není pomoci.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články