Piráti budou usilovat o předčasné volby, Babiš a Hamáček se tomu diví

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (ČTK)

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu než vyslovení nedůvěry kabinetu.

„Ukončeme vládu Andreje Babiše. S Piráty se pokusíme vyvolat předčasné volby, tedy hledat cestu k rozpuštění sněmovny. A to hned poté, co bude schválen volební zákon. Tato varianta je jediná, která umožní voličům znovu rozdat politické karty a nepovede k posílení vlivu Hradu,“ napsal dnes Ivan Bartoš na twitteru.

V tomto týdnu tedy chceme vyvolat jednání na poli hlavních politických aktérů – celou situaci bereme velice vážně, a proto oslovím k jednání jak vládní strany, tedy včetně premiéra Babiše, budeme pokračovat v jednání s opozicí a požádáme i o schůzku s prezidentem,“ dodal.

„Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty,“ uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, koalice Pirátů a STAN by kabinet nepodpořila, rozpuštění komory a nové volby ale pokládá za vhodnější.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Bartoš uvedl, že chce o rozpuštění sněmovny jednat se všemi aktéry. „Oslovím strany zastoupené ve sněmovně, i vládní včetně premiéra Andreje Babiše (ANO),“ řekl. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců. Bartoš chce proto oslovit klíčové subjekty, které mohou dodat koalici Pirátů a STAN a koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) potřebné hlasy, tedy i ANO a SPD.

Koalice Spolu minulý týden vyzvala Babiše, aby do čtvrtka požádal o důvěru, jinak chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Piráti a STAN by v takovém případě vládu nepodpořili. „Hlasy na případné vyslovení nedůvěry máme připraveny. Ale od počátku tvrdíme, že daleko lepší cesta je přivést zemi k předčasným volbám,“ řekl Bartoš. Babiš se podle něj jeví jako slabý premiér a o vládě v demisi by rozhodoval Zeman.

„Nevím, já si neumím představit, jak tito lidé chtějí řídit naši zemi,“ řekl premiér Andrej Babiš ve Sněmovně v reakci na plán Pirátů. Vicepremiér Jan Hamáček kritizoval, že vládní špičky poslední dva týdny kvůli vyhrocené diplomatické situaci mezi ČR a Ruskem nespí, ale od Bartoše nezaznamenal nějakou zvláštní aktivitu.

Prezident dříve uvedl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi. Bartoš chce s hlavou státu o jeho postojích mluvit, i Zeman totiž podle něj někdy po vyhodnocení aktuální situace názor změní.

Sněmovní volby jsou naplánovány na 8. a 9. října letošního roku. Ústava počítá s tím, že po rozpuštění sněmovny se volby konají do šedesáti dnů. Sněmovnu současně nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články