Piráti chtějí, abych se vzdal mandátu, stěžoval si Čunek. Kumulaci funkcí nepodporujeme, vzkázali mu

Jiří Čunek (ceskatelevize.cz)

Jiří Čunek | FOTO: ceskatelevize.cz

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek byl z uplynulých krajských voleb zklamaný. Nyní však probíhají povolební vyjednávání a ani ta ho příliš netěší. Na svém facebooku se opřel do Pirátů, kteří společně s hnutím ANO, ODS a ČSSD chtějí koaličně vládnout kraji. Prý vznesli požadavek, aby se Čunek vzdal mandátu krajského zastupitele.

Ve Zlínském kraji nyní probíhá jednání o pravděpodobném vzniku koaliční vlády hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD. Ti jsou proti plánované stavbě nemocnice, kterou chtěl hejtman Čunek prosadit.

Jiří Čunek napsal ve středu odpoledne na svůj facebook, že ho Piráti požádali, aby se vzdal mandátu krajského zastupitele. „Vznesli požadavek, abych se vzdal mandátu krajského zastupitele. To svědčí o tom, že byť se tato strana honosí striktním dodržováním zákona a morálkou, tak obě tyto věci jsou našim novým kolegům v zastupitelstvu na hony vzdálené,“ stěžoval si.

„Zvlášť komický je tento požadavek v souvislosti s tím, proč je vlastně vyslovován. Odpovědí na dotaz, proč to Piráti chtějí, bylo, že mě nemají rádi a nemají ke mně důvěru. Chápu, že někdo přijde a chce funkci hejtmana, i když na to nemá příslušný počet mandátů. Ale to je zkrátka vyjednávání, chcete-li obchod. Někdy slušný, někdy neslušný. Chápu. Ale chtít po někom, aby se vzdal mandátu, je za hranou jak ústavnosti, tak i morálky. Takový požadavek nemá obdoby. Dotyčná strana tím dává najevo naprosté pohrdání těmi voliči, kteří daného zastupitele zvolili,“ dodal.

Nelibost s výsledkem krajských voleb projevil jen pár chvil poté, co byly známy. „Jsem velmi nespokojen s výsledkem.“ Tak komentoval výsledek voleb pro Denik.cz hejtman Čunek bezprostředně po volbách. Ve stejném rozhovoru pak zmínil, že „je vidět, že Zlíňané o novou nemocnici nestojí“, a také se nepřímo připodobnil ke zlínskému podnikateli Tomáši Baťovi. „Nechci se srovnávat s Baťou, ale Baťa měl ve Zlíně také problémy, a až se stal starostou, tak je překonal,“ řekl.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Spíš vám asi řekli, že si máte vybrat, zda budete senátorem, krajským zastupitelem, nebo městským zastupitelem, ne? Kumulaci funkcí prostě nepodporujeme,“ reagoval na jeho rozhořčenou zprávu zastupitel hl. m. Prahy za Piráty Tomáš Murňák.

Překvapivé spojení Pirátů a ANO

Na sporné (vzhledem k tomu, jak se Piráti na celostátní úrovni vymezují vůči Babišovu hnutí) rozhodnutí Pirátů jít do koalice s hnutím ANO reagoval krajský lídr hnutí STAN Petr Gazdík. „Naštvalo nás to. (…) Navrhnu, aby zítra STAN o spojení nehlasoval. Nemusí nás každý chtít do koalice, to je v pořádku, tak to v politice chodí, ale odmítáme být za blbce,“ řekl.

Jenže na jeho výrok pak odpověděl poslanec Miroslav Kalousek. „Petře, vzpamatuj se. Pro minelu v jednom kraji se nebourají celostátní projekty. Zvlášť ne ty, ke kterým se upínají naděje hodně lidí,“ řekl. „Jestli chceme vyhrát, musí každý z nás umět překousnout víc, než si kdy uměl představit. Slibte mi, že se zítra podepíše koalice ODS, TOP a KDU, když se vzdám mandátu,“ doplnil. Gazdík pak řekl, že měl na mysli odložení hlasování o spolupráci stran, ne však zavrhnutí celého opozičního bloku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]