Piráti chtějí prošetřit Babišův iDNES. Podle Richterové šíří klamavou reklamu

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová (Twitter / Olga Richterová)

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová | FOTO: Twitter / Olga Richterová

Piráti chtějí nechat prověřit mediální dům Mafra, který patří do svěřenského fondu Andreje Babiše (ANO), zda se nedopustil klamavé reklamy. První místopředsedkyně strany Olga Richterová proto podala podnět na živnostenský úřad pražského magistrátu. Důvodem je reklama na webu iDNES.cz, která nabízí předplatné s garancí přednostního přístupu k péči ve zdravotnických zařízeních. Richterová to řekla deníku Právo.

Podle Richterové chování webu narušuje rovný přístup ke zdravotní péči hrazené ze zdravotního pojištění. „Tuto praktiku lze vnímat jako úplatek a nezákonné jednání, tedy klamavou reklamu. Záležitostí se nyní bude zabývat živnostenský úřad, na který jsem podala podnět z důvodu podezření z šíření klamavé reklamy,“ vysvětluje v deníku první místopředsedkyně Pirátů.

iDnes.cz

Babišův web nabízí k předplatnému výhody na jeho klinikách.

„Obávám se, že jde o nebezpečný precedens pro jiná zdravotnická zařízení, který povede k erozi solidárního zdravotního systému,“ řekla Richterová.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (Facebook/Úřad vlády)

Zpravodajský web iDNES.cz nabízel pro předplatitele placené sekce Premium Zdraví výhody na klinikách, které patří do svěřenského fondu Hartenberg premiéra Andreje Babiše. Tyto kliniky jsou v médiích vydavatelství Mafra propagovány dlouhodobě. Tentokrát však reklama vyvolala ostrou kritiku mezi politiky i advokáty. Web následně slova o přednostním ošetření změnil na garanci krátké čekací lhůty.

Richterová ale tvrdí, že se v praxi nic nezměnilo. Argumentuje přitom zkušeností svého kolegy Janusze Konieczného, který se pokusil službu využít. „Operátorka měla nepochybně pocit, že mluví s potenciálním zákazníkem. Analytikovi Pirátů potvrdila, že v případě zakoupení předplatného iDNES Premium by měl přednostní přístup k uvedeným zdravotnickým zařízením,“ odůvodnila Richterová v podnětu na živnostenský úřad.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]