Piráti chtějí snížit DPH u ovoce a zeleniny. Populistická hloupost, reaguje Kalousek

Jakub Michálek (Piráti) (Pirátská strana / se souhlasem)

Jakub Michálek (Piráti) | FOTO: Pirátská strana / se souhlasem

Piráti navrhují trvale snížit DPH u ovoce a zeleniny z 15 na 10 procent. Návrh představil v pátek šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Zájem Pirátů o zdravou společnost se však setkal s kritikou. Je přirovnáván k populistickým návrhům předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který například přišel se snížením daní na točené pivo.

 „Situace se týká každého, kdo se rád stravuje zdravě a v současné době se potýká s extrémním růstem cen potravin,“ prohlásil Michálek ve sněmovně. Piráti tímto návrhem reagují na rostoucí inflaci. Zvyšující se ceny energií se projevují i na cenách ovoce a zeleniny. Opatření se týká i českých pěstitelů ovoce a zeleniny, pro které by mohlo být zdražování likvidační.

(Týdeník FORUM)

„Pane Bože… Uznávám, že je to zdravější než Babišovo snížení DPH u točeného piva, ale systémově je to úplně stejná hloupost. To vážně neumíte nic jiného než soutěžit s populistou jeho vlastními populistickými nápady?“ reagoval na twitteru exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Na Kalouskův komentář Piráti argumentují, že je rozpočtově neutrální. Naproti tomu by se totiž podle nich měla zvýšit daňová sazba z 15 na 21 procent u slazených nápojů, aby se předešlo nežádoucím dopadům na státní rozpočet. „Není důvod zvýhodňovat tekuté cukry,“ uvedl Michálek na svém twitterovém účtu.

„Lidi mají mít šanci stravovat se zdravě i přes zdražování,“ napsal Michálek. Přeřazení ovoce a zeleniny do nižší sazby by podle něj mělo být trvalé, ministerstvo financí by mohlo zajišťovat kontrolu, že se změna promítla do koncových cen. Podle Michálka je v Česku aktuálně DPH na ovoce a zeleninu nejdražší v regionu a Češi je tedy jezdí nakupovat za hranice.

Krok podle Michálka podpořili ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), hlavní hygienička Pavla Svrčinová či ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se k němu zatím staví neutrálně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články