Piráti chtějí žalovat Babiše. Je čas mu ukázat, že nemůže všechno

Andrej Babiš, premiér ČR (repro video: anobudelip.cz)

Andrej Babiš, premiér ČR | FOTO: repro video: anobudelip.cz

Premiér Andrej Babiš odmítl poslancům ukázat tzv. Národní investiční plán. Velmi pravděpodobně totiž vůbec neexistuje. Piráti však oznámili, že Babiše budou žalovat, jelikož podle nich neexistuje zákonný důvod k odepření tohoto materiálu.

Jistě, zase se všide začně ozývat, že to je „jen Antibabiš“. Ale není. Není to ani žádná hloupost. Ve skutečnosti jde o to, že rezignací na řešení podobných „maličkostí“ jsme všichni umožnili stav, ve kterém se Česká republika nachází.

Babiš už porušil veškerá myslitelná pravidla. Jenomže většinu z nich porušit mohl, protože mu v tom téměř nikdo nebránil. Nebojovali jsme dostatečně za to, aby vznikl velký odpor proti nepřijatelnosti Babišových kroků. A přitom je to vlastně jednoduché – je potřeba důsledně využívat všechny demokratické možnosti.

Je správné, pokud Piráti Babiše budou žalovat. Je správné, pokud opozice bude žádat svolání nové mimořádné schůze tak, aby se jí předseda vlády osobně zúčastnil. Protože jinak budeme dál bezmocně sledovat tu nekonečnou aroganci moci.

Babiš tvrdí, že Národní investiční plán je „jeho myšlenka“. Není to žádná „jeho“ myšlenka, protože jeho není Česká republika. I když na to dlouhá léta nebyl zvyklý, i on, velký pan majitel, se prostě bude muset chovat tak, aby to odpovídalo pravidlům. Těm českým, těm evropským, nebo prostě jen morálním a etickým.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner