Piráti ke zprávě Evropské komise: „Dodržujte platné zákony!“ vzkázali Babišovi

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a předseda Pirátů Ivan Bartoš  (Pirátská strana / Se svolením autora)

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: Pirátská strana / Se svolením autora

Podle Evropské komise je Andrej Babiš ve střetu zájmů a vede holding Agrofert. Babiš tak porušuje českou i evropskou legislativu. Brusel v dopise žádá o zastavení dotací pro Agrofert a nabízí i doporučení, jak v celé situaci pokračovat. Podle Pirátů ale česká strana odmítá situaci řešit.

Andrej Babiš (ČTK)

V dopise zkritizovala Evropská komise Česko, že danou situaci příliš neřeší. „Pan Babiš ovládá společnosti ze skupiny Agrofert,“ píše se v dopise. Premiér Babiš podle Bruselu tak stále porušuje český zákon o střetu zájmů, který říká, že firma, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, není oprávněna k pobírání dotací.

Situace se nelíbí Ivanu Bartošovi, který vyzval předsedu vlády k dodržování platných zákonů. „Evropská komise požaduje zastavit dotace pro Agrofert. Všechny od září 2017 navíc považuje za nezákonné. Dala tak za pravdu Pirátům, kteří na střet zájmů dlouho upozorňují. Apeluji na vás znovu, @AndrejBabis , přestaňte do svých problémů zatahovat občany a dodržujte platné zákony,“ napsal na Twitteru.

O tom, že Evropská komise dala Pirátům za pravdu, informuje strana i na svém Twitteru. „Evropská komise požaduje zastavení dotací pro Agrofert! Všechny dotace pro koncern od září 2017 navíc považuje za nezákonné. Komise tak dala za pravdu Pirátům, kteří na střet zájmů premiéra dlouhodobě upozorňují,“ zveřejnila strana.

„Všechny dotace schválené společnostem z koncernu Agrofert po 1. září 2017, kdy byl Andrej Babiš členem vlády, jsou dle Evropské komise nezákonné,“ uvedli Piráti v oficiální tiskové zprávě.

Evropská komise dopisem reagovala na stanovisko českých ministerstev k finálnímu auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články