Piráti musí ihned dospět. Ministerské funkce nejsou pro hádavá děcka

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Nová vláda se pozvolna rýsuje, budoucí premiér už sepisuje seznam nových ministrů a vše vypadá až překvapivě idylicky. Jediným trablem, který stále zaplňuje mediální prostor, je nekonečné naříkání Pirátů, kteří prý byli podvedeni svým koaličním partnerem Starosty a nezávislými. Vznikající spor nemůže prospět nikomu ze zainteresovaných, ale hlavního aktéra možná budou neustálé útoky mrzet.

Každý, kdo viděl výsledky voleb, ví, že pokud je někdo jejich smutným hrdinou, jsou to jednoznačně Piráti. Jejich členové se po slibném začátku kampaně už viděli ve vládě, Ivan Bartoš zřejmě začal přemýšlet, jak mu to bude sedět jako premiérovi. Poté ovšem nastoupil Andrej Babiš se svou protipirátskou kampaní a bylo zle.

()

Členové strany začali zmatkovat, místo zaměření se na vlastní program převážně odráželi ataky ministerského předsedy, což se pozvolna začalo ukazovat na předvolebních průzkumech. V ten moment však drželi „nad vodou“ koalici PirSTAN Starostové, jejichž lídr Vít Rakušan během kampaně neskutečně politicky vyrostl.

Nakonec z toho bylo ve volbách třetí místo, které by stále bylo pro Piráty důvodem k oslavě. Když se ovšem ukázalo, že se kvůli kroužkování do sněmovny podívají jen čtyři zástupci dříve silné strany, začaly problémy. V koaliční smlouvě mezi Piráty a Starosty je totiž zmínka o tom, že navádění voličů k tomu, aby kroužkovali konkrétní kandidáty nebo volili pouze zástupce jedné ze stran, je zapovězeno.

Právě kvůli tomuto bodu paktu je nyní zle, jelikož si Piráti nechali udělat analýzu, která jim ukázala, že je oni zlí Starostové podvedli a přesvědčovali své podporovatele, aby vybírali na kandidátkách hlavně zástupce STAN. Oheň je na střeše, někteří ubrečení Piráti, kteří si stále odmítají přiznat, že nezvládli předvolební kampaň, mluví o nutném „rozvodu“ se Starosty, další se ohánějí slovy jako podraz či podvod.

Místo toho, aby si to dva koaliční partneři vyříkali mezi sebou, předhání se pár Pirátů v tom, kdo bude v komentáři na adresu STAN ostřejší. Připomíná to malé děcko, které přišlo rodičům „naprášit“ svého sourozence, který se dopustil neodpustitelného prohřešku.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Zatímco se koalice SPOLU ukazuje jako velmi konstantní, PirSTAN si krátce před jmenováním vlády řeší interní problém, který všechny ostatní pouze otravuje, protože odvádí pozornost od důležitých záležitostí, které je nyní třeba urychleně řešit. Někdo by tedy měl Pirátům vysvětlit několik věcí.

Primárně to, že jejich stále znějící fňukání výsledek voleb nezmění. Jakkoliv se nyní budou se Starosty hádat, útočit na ně a urážet je, stále budou mít čtyři poslance. Navíc pokud se jejich nástup do vlády bude odehrávat v současné atmosféře, nikterak jim to nepomůže. Ba naopak. I bez Pirátů, pokud by nakonec nebyli k sestavení kabinetu přizváni, bude mít vládní koalice 104 mandátů, a tím i parlamentní většinu.

Ivan Bartoš a jeho lidé by se tak měli zhluboka nadechnout, počítat do deseti a pak si říct: „Už se budeme chovat jako dospělí a všem ukážeme, že do vlády patříme.“ Jinak promrhají jedinečnou šanci, kterou jim voliči koalice PirSTAN dali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]