Piráti podávají žalobu na Evropskou komisi pro nečinnost v Babišově kauze

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  (Repro ČT)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: Repro ČT

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v pátek odpoledne sdělil na svém Twitteru: „Podáváme žalobu na Evropskou komisi pro nečinnost. I nadále totiž odmítá vyhodnotit porušování legislativy ke střetu zájmů premiéra Babiše a ministra Tomana, ačkoli si musí být vědoma, že tím porušuje smlouvy o Evropské unii. Zákony musí platit pro všechny stejně.“

Pod příspěvkem se strhla debata, jestli je skutečně otálení Evropské komise tolerovatelné, nebo jde o předvolební tah Pirátů na poslední chvíli.

„Komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,“ uvedl dnes také Ivan Bartoš.

Podle sdělení serveru irozhlas.cz, v pátek také Transparency International zveřejnila na svém Twitteru otevřený dopis, kterým Evropskou komisi žádá, aby zveřejnila „veškeré informace a závěry týkající se této evropské kauzy“.

Předvolebních tahů těsně před volbami uvidíme mnoho a ze všech stran. Podstatné je jen to, jestli má Komise skutečně zdržení, které je těžké tolerovat, protože o věci se už jedná dlouho.

Dne 15. května byl ukončen audit týkající se premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert, který Evropská komise zadala. Babišův střet zájmů je prošetřován díky zjištěním organizace Transparency International a právě Pirátské strany.

Jak jsme tu již ve středu shrnuli, vyšetřování Babišova střetu zájmů trvá již od konce roku 2018. V prosinci o něm navíc hlasoval Evropský parlament, v němž se 434 europoslanců shodlo na tom, že problém konfliktu zájmů českého premiéra existuje.

Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Na počátku roku 2019 světové deníky přinesly závěry právníků Evropské komise, kteří taktéž konstatovali totéž. Auditoři poté analyzovali materiály přímo v České republice.

Bartoš již ve středu napsal: „Od dnešního dne by měly mít české úřady k dispozici výsledky auditu Evropské komise ke střetu zájmů pana premiéra. Vyzvali jsme proto vládu, aby dotčené úřady audit neprodleně zveřejnily a daly tak občanům možnost do nich nahlédnout.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner