Piráti posvětili v celostátním fóru účast ve vládě. Pro bylo 82 procent hlasujících

Ivan Bartoš (Piráti) (Tony Havlík / FORUM 24)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Piráti schválili koaliční smlouvu a vstup strany do vlády. Rozhodlo o tom celostátní fórum strany, oznámilo vedení Pirátů v pondělí pozdě večer. Koaliční kabinet chtějí společně vytvořit koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Pro koaliční smlouvu bylo 82,1 procenta hlasujících. ČTK to sdělila mluvčí strany Karolína Sadílková. Hlasování v anketě doprovázela velmi vysoká účast, zúčastnilo se jí přes 90 procent oprávněných členů a členek. Piráti byli poslední z pětikoalice, kteří účast ve vládě dosud neschválili.

Koalice SPOLU a PirSTAN podepsaly vládní dohodu a program před týdnem ve sněmovně. Smlouvu ještě před podpisem podpořilo širší vedení Starostů a nezávislých, občanských demokratů, TOP 09 i lidovců. Pirátské předsednictvo pověřilo šéfa strany Ivana Bartoše, aby před hlasováním o ratifikaci dokument podepsal.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Bartoš Pirátům a Pirátkám za hlasování poděkoval. „Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách. Hájit budeme samozřejmě nejen jejich zájmy, ale zájmy všech občanů této země,“ uvedl.

Hlasování všech Pirátů začalo v pátek dopoledne, skončilo v pondělí ve 22:00. V anketě se mohlo vyjádřit 1193 členů. Podle on-line systému odeslalo svůj hlas 1082 z nich. O hlasování tak byl značný zájem, například v lednu se ke koaliční smlouvě se STAN vyjádřilo 848 Pirátů. Pro svazek se Starosty jich tehdy bylo 668.

Piráti minulý týden rozhodli o tom, že hlasování bude tzv. zásadní, takže pro odsouhlasení koaliční smlouvy byla nutná podpora více než 60 procent hlasujících. Členové Pirátů mohli také hlasovat pro ukončení projednávání návrhu bez usnesení nebo se vyslovit pro odročení rozhodnutí na řádné jednání celostátního fóra. Zasedání fóra je aktuálně svoláno na 8. ledna do Pardubic.

Nově zvolená poslankyně Starostů a nezávislých Barbora Urbanová. (Archiv Barbory Urbanové/ se svolením autora)

Koalice PirSTAN se před volbami zavázala, že strany půjdou společně do vlády či společně do opozice. Nesouhlas Pirátů se vstupem do vlády by tak vyžadoval nejen změnu vládní koaliční smlouvy se SPOLU, jíž jsou mimo jiné rozděleny mezi pětici stran ministerské posty, ale pravděpodobně také výpověď předvolební koaliční smlouvy mezi Piráty a STAN.

Předseda STAN Vít Rakušan v neděli odmítl, že by odhodlání Starostů jít do vlády mohlo jakkoliv porušovat koaliční smlouvu s Piráty. Pokud by se Piráti postavili ke vstupu do vlády negativně, vrcholné orgány by měly odlišný názor na stěžejní koaliční záležitost a následovalo by dohodovací řízení, míní Rakušan.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]