Piráti sbírají výpovědi Babišem napálených sázkařů. Ti ale nechtějí veřejně mluvit

Andrej Babiš (ANO) (ČTK / Deml Ondřej)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK / Deml Ondřej

Piráti se zabývají případem prohraných sázek na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, ke kterým před druhým kolem prezidentských voleb vybídl na sociálních sítích. Strana sbírá svědectví a výpovědi poškozených a hledá možnosti řešení, potvrdila deníku FORUM 24 místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). Podle zastupitelky Moravskoslezského kraje za Pirátskou stranu Zuzany Klusové ovšem lidé, kteří kvůli sázce přišli o nemalé peníze, odmítají o problému veřejně mluvit, protože nechtějí „poškozovat Andreje Babiše“.

Andrej Babiš před druhým kolem prezidentských voleb prostřednictvím svého twitteru vybídl voliče, aby si vsadili na jeho výhru, s příslibem zisku dvanáctinásobku vkladu. „Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,“ napsal v závěru svého příspěvku. Babišův tweet vyvolal ve veřejném prostoru řadu reakcí a médii proběhly zprávy o tom, že spustil i vlnu nových registrací a sázek právě na prezidentského kandidáta.

Prezidentská kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Richterová řekla deníku FORUM 24, že Piráti shromažďují informace a příběhy lidí, kteří slovům na Babišově profilu uvěřili, a tím přišli o peníze. Děje se tak například v Moravskoslezském kraji, kde má předseda hnutí ANO silnou voličskou podporu a kde je velký poměr lidí v tíživé životní situaci. „Sbíráme svědectví a výpovědi a hledáme pro tyto lidi možnosti řešení,“ řekla místopředsedkyně sněmovny.

Této agendě se aktuálně věnuje zastupitelka Moravskoslezského kraje za Piráty Zuzana Klusová. „Osobně znám tři osoby, jednoho seniora a dva klienty sociální služby, kde pracuji. Odmítají ale jakoukoliv komunikaci s novináři. Nechtějí to dál řešit,“ odpověděla na dotaz deníku FORUM 24, o kolik lidí se jedná. S odvoláním na svého kolegu zmínila několik dalších případů z Ostravy, mělo by jít o zaměstnance technických služeb. „Romové na ulici Palackého sázeli velmi často a vysoké částky. Nikdo ale prý nechce ‚poškozovat pana Babiše‘,“ vysvětlila s tím, že lidé, kterých se problém týká, nevěří novinářům ani Pirátům a ona sama na ně nechce tlačit.

„Podle vyjádření ředitele společnosti Fortuna po výzvě k sázení stoupl počet lidí o tisíce, a to zejména ve věkové skupině 40+. Podle jeho vyjádření to byla za dlouhé roky zcela výjimečná situace,“ objasnila Richterová, podle které je tudíž základní otázka, zda mohl Babišův příspěvek na sítích nějak ovlivnit rozhodnutí, zodpovězena.

Výzvu k účasti na hazardu učiněná politikem a prezidentským kandidátem, který se zaštiťuje slovy o pomoci lidem, považuje za neuvěřitelnou. „Je to výsměch lidem, a z úst některých poslanců ANO navíc slyšíme, že si za to tito lidé mohou sami a že jsou hlupáci,“ řekla a poukázala na to, že sám Babiš navíc uvedl, že předpokládal vlastní prohru. Přesto lidi vidinou snadného zisku motivoval k nevýhodné sázce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články