Špatně se tomu věří, ale dokonce i o Pirátské straně můžeme narazit na tvrzení, že je kompletně pravicová a že na ní není vůbec nic levicového. Pohled je to pozoruhodný a stojí za bližší prozkoumání. Velmi rychle lze však pochopit jeho předvolební logiku. Zaznívá totiž od komunistů, kteří jsou na spojování Pirátů s levicí zřejmě alergičtí, protože jim pije krev, že jim právě tohle uskupení přebírá potenciální mladé voliče.
Bývalý komunistický poslanec a předseda Okresního výboru KSČM Kutná Hora Jan Klán ve svém článku pro Haló noviny proti Pirátům vystartoval až nebývale tvrdě. Inu, volby se blíží a komunisté Pirátskou stranu vnímají jako svoji konkurenci, takže se na ní snaží zpochybnit a napadnout, co se dá.
Podle Klána se Piráti snaží manipulativně přitáhnout mimo jiné také levicové mladé lidi důrazem na mediálně předstírané rebelství. Někdejší poslanec tak hned samozřejmě neváhá vyzdvihnout Bartošovy dredy a občasné neformální vyjadřování. Přitom pravda je právě opačná.
Pokud se něco s Pirátskou stranou a jejími viditelnými zástupci za poslední čtyři roky stalo, je to ústup od rebelství a snaha působit seriózně a profesionálně. Jistě, v nějaké podobě si ho uchovávají, ale rozhodně neplatí, že by ho v poslední době nějak přeháněli nebo na něj více upozorňovali.
„Generace mladých lidí narozených po roce 1990 je kvůli současnému systému globálního kapitalismu svým způsobem ztracenou generací. Potácí se v době plné nejistot, rychlých problematických změn, krachujících finančních trhů a o důchodu ani nesní, protože je jim jasně řečeno, že skoro žádný mít nebudou, pokud vůbec nějaký. Chmurné to vyhlídky mladých lidí, kteří jsou většinou nějakým způsobem levicoví nebo alespoň středoví. Právě z tohoto důvodu je v našem politickém spektru nastrčena Pirátská strana, která mnohá témata otevírá a navíc předstírá rebelství. To na její popularitě u konzumentů hodně přidává,“ píše Jan Klán.
Osudová past pro mladé voliče
Bohužel už nerozvádí, kdože to Piráty na naši politickou scénu nastrčil a jak se ono nastrčení vlastně událo. Přeci jen Pirátská strana rostla postupně, zdola a docela dlouhou dobu a i ten, kdo jim zrovna není kdovíjak nakloněn, musí uznat, že nejsou marketingovým projektem, který by vzniknul díky tomu, že by za nimi stál nějaký miliardář nebo oligarcha s prakticky bezednou pokladničkou.
Jan Klán posléze pokračuje: „Poslední prohlášení předsedy Pirátů Ivana Bartoše a místopředsedkyně Olgy Richterové o tom, že po sněmovních volbách budou raději spolupracovat s ODS než s hnutím ANO nebo levicovými subjekty, dává tušit, že občasná levicová rétorika, kterou používají, je osudovou pastí pro mladé voliče. Piráti jsou prostě jen jedna z dalších populistických stran, které manipulují voliči: vedle SPD, Trikolóry a dalších.“
Tady už Klán jen zlostně poplivává a už se ani nenamáhá argumentovat. Zrovna komunistický funkcionář má co osočovat jiné politické strany z populismu. Jakýkoli pirátský populismus se ani zdaleka nepřibližuje tomu, jaký předvádí komunisté. Stejně tak předseda Okresního výboru KSČM Kutná Hora nemá co jiné subjekty osočovat z manipulování voliči, jako kdyby samotná komunistická partaj byla v tomto ohledu čistá a neposkvrněná jako lilie.
Kompletně pravicová Pirátská strana
Komunistický funkcionář Klán Piráty na jedné strany obviňuje z oportunismu a obojakosti a na straně druhé z nich dělá největší pravičáky pod sluncem. Konzistentní to příliš není a je vidět, že Klánovým cílem je především pirátské uskupení co nejvíce poškodit.
„Tam, kde to bude výhodné, Piráti oportunisticky poslouží jako ‚užiteční idioti‘ jednou pro toho, podruhé pro onoho. Jednou budou napravo, podruhé nalevo – jak se to bude aktuálně hodit. U voleb do poslanecké sněmovny by si tohle měl volič uvědomit. Pirátská strana je totiž i podle posledních výroků svých vrcholných politiků kompletně pravicová se všemi svými důsledky směrem ke společnosti. Levicově smýšlející voliči Pirátů si musí dát všechny tyto dílky dohromady a tuto stranu nevolit, protože Piráti zneužívají levicové hodnoty. Jak Ivan Bartoš, tak Olga Richterová jsou populističtí manipulátoři sociálně zaměřených voličů, které chtějí získat na svoji stranu, aby po určité době svoji politiku namířili právě proti nim,“ vysvětluje Klán.
Piráti samozřejmě nejsou ani klasická tradiční levice a už vůbec ne pravice. A oni ostatně o sobě nic takového ani netvrdí. Skutečnost je taková, že konkurencí komunistické strany se nestali tím, že by o to nějak systematicky usilovali nebo pro to něco konkrétního dělali, spíše to vyplynulo z neschopnosti samotných komunistů.
Komunisté snad v posledních letech dělali něco pro to, aby si našli cestu k mladým voličům? To, co předvádí Komunistický svaz mládeže nebo Komise mládeže ÚV KSČM, musí každého mladého člověka spolehlivě odradit. Takže nakonec jediné, co komunistickým funkcionářům, jako je Jan Klán, zbývá, je okopávat kotníky Pirátům.