Piráti se Starosty v nové vládě? Rakušan prozradil, co by udělali jako první

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan (Starostové a nezávislí / se souhlasem)

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan | FOTO: Starostové a nezávislí / se souhlasem

Pokud by Piráti a Starostové po volbách usedli v nové vládě, prvním krokem by byla úprava státního rozpočtu na příští rok, u kterého současný kabinet plánuje schodek neuvěřitelných 390 miliard korun. Deníku FORUM 24 to řekl lídr ve Středočeském kraji a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan. Podle něj je potřeba vyřešit také střet zájmů, který ohrožuje ekonomický růst naší země. „Nechceme se někomu mstít a dupat po Andreji Babišovi, ale my chceme těch 180 miliard z Evropské unie,“ vysvětlil šéf Starostů.

„Úplně první – a to záleží na tom, kdy ta vláda vznikne – je potřeba se podívat na rozpočet pro rok 2022,“ prozradil Vít Rakušan s tím, že Česká republika nemůže být raritní evropskou zemí, kdy letošní schodek v covidové době je 367 miliard a příští rok by byl 390 miliard. „To je ekonomický nonsens,“ pokračoval.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Podle Rakušana je potřeba plánovaný deficit snížit o osmdesát až sto miliard korun. Koalice však neplánuje žádné škrty, které by se dotýkaly lidí. „Rozhodně nechceme sahat na platy a podobně,“ vzkázal. Jednou z možností je tak například zastropovat výdaje ministerstev na letošním roce.

„Na to je samozřejmě navázáno zjednodušení státní správy. My říkáme, že hned, jak nastoupíme, je potřeba udělat jakýsi audit, revizi úředních agend. Jako když nastoupíte na radnici, tak si uděláte audit, kde který úředník jak pracuje, jak vám fungují procesy, jak vám fungují agendy a co je špatně. A tohle je třeba udělat, aby se mohl rychle začít stát nějakým způsobem zeštíhlovat,“ vysvětlil Rakušan.

Další důležitou věcí je podle předsedy Starostů a nezávislých také vyřešit střet zájmů. „Nemyslím jen Andreje Babiše, ale vůbec zákonné prostředí, co je střet zájmů. A ono to není, že se chceme někomu mstít a dupat po Andreji Babišovi, ale my chceme těch 180 miliard z Evropské unie,“ uvedl Rakušan s tím, že pokud to Česká republika nevyřeší, ohrozíme další ekonomický růst a investiční nastartování, protože peníze opravdu přijít nemusí. „Mám strach, že s vládou, kde zůstane premiérem Andrej Babiš, to opravdu nevyřešíme,“ doplnil politik.

Pokud by Piráti a Starostové usedli v nové vládě, je podle Rakušana potřeba okamžite začít se změnami ve školském systému a definovat parametry důchodové reformy. „Jestli se neudělá během roku a půl – a to je praktická zkušenost – tak už to neuděláme. Maláčová se to pokoušela udělat poslední rok – no tak pokoušela, tu a tam o tom spíše mluvila – ale takhle to prostě nejde,“ uzavřel šéf Starostů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články