Piráti a STAN zveřejnili své ministry. Na vnitro by mohl Rakušan, na spravedlnost Michálek, finance Wagenknecht

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Česká pirátská strana a hnutí Starostů a nezávislých představily svůj výběr kandidátů na možné ministerské pozice pro případ, že vyhrají podzimní sněmovní volby. Piráti své výsledky hlasování zveřejnili na fóru, následně spolu se Starosty odhalili další kandidáty za koalici, kteří by mohli usednout to vládního týmu.

Piráti zveřejnili na svém fóru výsledky vnitrostranického hlasování do pozic ministrů v případě úspěchu ve sněmovních volbách. Vyšlo z nich 23 kandidátů. Na předsedu vlády za Pirátskou stranu, stejně jako za společnou koalici s hnutím STAN, je dlouhodobě navrhován šéf strany Ivan Bartoš.

()

Na čelní pozici důležitého resortu financí Piráti odhlasovali senátora Lukáše Wagenknechta. „Hlavní výzvou v oblasti financí bude především stabilizace veřejných rozpočtů, které se vinou vlády i pandemie propadly do astronomických dluhů. Nechci, aby po nás naše děti dostaly stát v takovémhle stavu. Současně bude potřeba pracovat na systémových reformách, které poslední vlády zásadně podcenily. Ať jde o oblast reformy účetnictví, daňového systému, nebo procesy schvalování a kontroly veřejných výdajů. Vedle toho prosazuji i opatření vedoucí k větší transparentnosti, jako například vymahatelnost odpovědnosti za rozhodování úředníků a politiků či snadnější kontrolu veřejných výdajů,“ uvedl Wagenknecht.

Ministerstvo průmyslu a obchodu má za Piráty vést poslanec Martin Jiránek nebo Petr Třešňák. Jako priority resortu si nastavili rychlejší přechod na chytrou energetiku, podporu malého a lokálního podnikání, digitalizaci, robotizaci a automatizaci hospodářství ve spojení s rozvojem rekvalifikací nebo vyřešení regionálních rozdílů v ekonomické výkonnosti.

Na post ministra školství si Piráti odhlasovali hned tři kandidáty: ostravskou náměstkyni primátora Andreu Hofmannovou, poslance Lukáše Bartoně a také pražského radního Víta Šimrala.

Řízením v době pandemie klíčového ministerstva zdravotnictví Piráti svými hlasy pověřili svého hlavního experta pro tento obor Ondřeje Dostála a vedle něj Pavla Východského.

Šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek by v možné budoucí vládě dostal na starost resort spravedlnosti. Poslankyně Olga Richterová pak získala v hlasování podporu pro resort práce a sociálních věcí.

Na ministerstvo kultury nominovali Lucii Cholovou a Ondřeje Chrásta, Danu Balcarovou spolu s Lukášem Blažejem pro resort životního prostředí. Ministerstvu zemědělství by měl za Pirátskou stranu šéfovat Radek Holomčík nebo Jiří Lehejček.

Ministerstvo zahraničí by pak měl zastupovat poslanec Jan Lipavský, dopravu Ondřej Polanský nebo Petr Šlégr.

Nové ministerstvo informatiky

Zajímavostí je nominace do ministerstva, které v současné vládě vůbec neexistuje. Resort informatiky by měl řídit místopředseda Pirátů Ondřej Profant. V České republice tento orgán fungoval v letech 2003–2007.

Poslanec byl zároveň nominován i do vedení místního rozvoje, a to spolu s pražským radním Adamem Zábranským. Koalice Pirátů a hnutí STAN již avizovala, že by současné rozložení těchto dvou resortů spojila. „Vzniklo by ministerstvo veřejné správy, které by řídilo digitální transformaci a soustředilo pod sebe další související procesy ostatních resortů,“ uvedl pro deník E15 Profant. Starostové navrhli, že by tento resort mohl řídit náměstek primátora Českých Budějovic Viktor Vojtko.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan (Starostové a nezávislí / se souhlasem)

Starostové a jejich kandidáti

Piráti, kteří takto představili své kandidáty, musí však být připraveni na to, že si bude muset některé pozice rozdělit se Starosty a nezávislými. Například vnitro by měl za Piráty zastupovat poslanec Lukáš Kolářík. Jak v rozhovoru pro FORUM 24 sdělil předseda hnutí STAN Vít Rakušan, o tento post má zájem i on. Je tak otázka, zda by koalice nedala přednost jemu právě proto, že působí v čele druhého politického subjektu.

„Ano, agenda bezpečnosti je něco, čemu se ve sněmovně čtyři roky věnuju. Bezpečnostní komunitu jsem měl možnost díky této práci poznat a porozuměl jsem potřebám tohoto prostředí. Když jsem byl rok jako náměstek na Středočeském kraji, tak jsem měl pod sebou oblasti bezpečnosti, mám za sebou nejrůznější projekty i na komunální úrovni,“ uvedl Rakušan.

Během úterního dopoledne představila koalice společné lídry. V nich už byla patrná také nominace za celou koalici – tedy společně se Starosty.

Do čela resortu financí by mohl usednout i starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Na zdravotnictví radní Pardubického kraje Michaela Matoušková nebo senátor Karel Zitterbart. Řízení resortu dopravy by měl mít za STAN na starost hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Další klíčový resort – průmyslu a obchodu – by měl za Starosty řídit Josef Bernard, náměstek hejtmanky Plzeňského kraje a bývalý ředitel Škoda Transportation.

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mohl podle materiálu za hnutí řídit senátor Marek Hilšer, popřípadě poslankyně Věra Kolářová. Na spravedlnost Starostové navrhli senátora Zdeňka Hrabu. Do resortu zahraničí koalice navrhuje kromě pirátského kandidáta také diplomata a bývalého královéhradeckého primátora Martina Dvořáka.

Kulturu by si v možné příští vládě mohl vzít za Starosty také ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor nebo senátor David Smoljak.

Piráti i hnutí Starostů a nezávislých takto za svou koalici představili své kandidáty do vládního týmu. V případě vládní pětikoalice Pirátů s hnutím STAN a koalicí SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by však muselo dojít ještě k dalšímu vyjednávání – a také dalším kompromisům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]