Piráti stále dráždí svými zvyklostmi, vyjednávání o předvolební koalici s hnutím STAN by to však ohrozit nemělo

FB Ivan Bartoš

Piráti v Poslanecké sněmovně | FOTO: FB Ivan Bartoš

Jedna z velmi důležitých a nakonec i zajímavých otázek před příštími volbami do Poslanecké sněmovny je, zda do nich půjde Pirátská strana v koalici s hnutím STAN, případně, zda se volebního klání zúčastní obě uskupení samostatně. Ačkoli je stále ještě dost času na to dilema rozseknout, už teď je předmětem čilých spekulací a dohadů. Piráti si dokonce na toto téma uspořádali nezávaznou anketu, ve které sice hlasovala jen malá část straníků, přesto vyvolala docela velké vlny, protože v ní koalici s hnutím Starostové a nezávislí odmítli.

Pirátská strana za zmíněnou anketu hned sklidila nemalou kritiku, protože tím prý vyvolává zcela zbytečně zlou krev a odrazuje si tak údajně potenciální partnery. Pravda je, že ankety tohoto typu k Pirátům prostě patří, a pokud je hnutí STAN ochotné a odhodlané se stranou předvolební koalici vytvořit, musí se s tím zkrátka smířit.

Pavel Hofman

A nakonec předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan a spol. už přeci jen musí Piráty trochu znát a vědět, do čeho jdou, když se rozhodnou s nimi do koalice vstoupit, takže by se jednou takovou anketou neměli nechat odradit. Horší by samozřejmě bylo, kdyby se do ní zapojilo výrazně více členů strany než oněch 178 hlasujících a výsledky byly přitom stejné.

Anketní otázka konkrétně zněla: „Podpořili byste vznik volební koalice se STANem do sněmovních voleb 2021?“ Dopadlo to tak, že 67 straníků uvedlo „určitě ne“ a 41 „spíše ne“. Celkový počet Pirátů je přitom více než 1000. Při větší účasti by taková anketa skutečně mohla představitele hnutí STAN poněkud demoralizovat a odradit od dalšího jednání s Pirátskou stranou. V tomto případě by to snad hrozit nemělo.

Znamená to ale, že Piráti nejsou dostatečně seriózním partnerem pro koaliční spolupráci, nebo snad, že jsou nedospělí a ne zcela zodpovědní? Nic takového z oné ankety neplyne. Není to ani hloupý výstřelek. Pouze doklad vnitrostranického života a ukázka pirátské kultury. Ta se někomu nemusí líbit a leckdo si na podobnou transparentnost stále ještě nezvykl, ale tak to je a nedá se s tím nic dělat.

Běžný pirátský kolorit

V některých partajích se dělají vnitrostranické puče a pokoutné schůzky u prezidenta republiky v Lánech, případně se jednotliví straníci a vedení strany pomlouvá v médiích. Piráti zase mají své ankety a fóra, kde se sice vše odehrává, dá se říct, veřejně, ale přesto na pevně daném hřišti a v určených mezích, ze kterých se zpravidla také nevybočuje a kde to všechno zůstává, což je důležité.

FB Česká pirátská strana

V tomto ohledu jsou Piráti předvídatelní, ne že ne. Horší by bylo, kdyby předvolební koalici Celostátní fórum Pirátské strany schválilo, koalice by byla uzavřena, ale Piráti by z ní pak nakonec vycouvali, tak jako to udělali lidovci z koalice s hnutím STAN. To by byl skutečně doklad nedospělosti a nepředvídatelnosti. K tomu je ale zatím daleko.

Výsledek oné ankety přitom není třeba brát nijak fatálně nejenom kvůli počtu hlasujících, především však kvůli tomu, že i postoj některých z nich se může ještě vyvinout a posunout, což je v tuhle chvíli stále bez jakýchkoli negativních následků možné.

Jednak se ukáže, jak dopadne společná kandidátka Pirátů a hnutí STAN v Olomouckém kraji, a důležité bude i to, kde všude a v jakém počtu krajů vzniknou koalice Rakušanova hnutí s Pirátskou stranou po krajských volbách. To vše ještě může názor Pirátů ohledně koalice se Starosty a nezávislými před sněmovními volbami proměnit.

Navíc podstatné budou také případné konkrétní parametry koaliční spolupráce, o kterých následně Piráti budou na svém Celostátním fóru hlasovat. Tak nebo tak aktuální anketu je nutné brát jako běžný pirátský kolorit a netřeba se nad ní jakkoli pohoršovat a přikládat jí kdovíjak velký význam.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner