Piráti trvají na trestním oznámení kvůli Babišovu střetu zájmů. Jde o převzetí státu, tvrdí Wagenknecht

FB ANO

Andrej Babiš ještě jako ministr financí a jeho tehdejší první náměstek Lukáš Wagenknecht | FOTO: FB ANO

Zástupci Pirátů v čele se senátorem Lukášem Wagenknechtem se obrátili v listopadu na Vrchní státní zastupitelství s trestním oznámením. Nechali si vypracovat právní analýzy, které mají dokazovat, že předseda vlády Andrej Babiš ovládá holding Agrofert, a je tudíž ve střetu zájmů. České úřady měly podle nich tedy opakovaně porušovat českou i unijní legislativu. Ke stejnému závěru došla i Evropská komise ve finální verzi auditu, který doputoval před pár dny na Ministerstvo pro místní rozvoj.

ČTK

„Trestní oznámení jsme zkrátka museli podat s ohledem na to, že naše výzvy k dodržování zákona byly systematicky ignorovány. Vědomým porušováním předpisů ke střetu zájmů roste riziko trestního postihu nejen úředníků státní správy a samosprávy či zaměstnanců koncernu Agrofert, ale rovněž ministrů či dokonce premiéra,“ komentuje důvody podání trestního oznámení analytik Pirátů Janusz Konieczny.

Podle analytika Petra Fojtíka (Piráti) mohlo být spácháno až sedm trestných činů, a to porušování povinnosti při správě cizího majetku, dotační podvod, poškození finančních zájmů Evropské unie, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zneužití pravomoci úřední osoby, trestní odpovědnost právnických osob a organizovaná zločinecká skupina. Případem se nyní zabývá protimafiánská centrála NCOZ.

„Jde zjevně o systémovou korupci, která se projevuje převzetím státu pro osobní výhody pana premiéra Babiše, který by měl sledovat zájem České republiky, a nikoliv koncernu Agrofert. Jestliže v současné situaci opět nějaká osoba přidělí zakázku či dotaci společnostem z koncernu Agrofert, tak musí počítat s vysokým rizikem trestního postihu,“ uzavírá senátor Wagenknecht.

Opozice nyní žádá o zveřejnění finální verze auditu. Žádost odeslal včera šéfce resortu Kláře Dostálové (za ANO) i předseda STAN Vít Rakušan. Mezitím svolal Ivan Bartoš (Piráti) schůzku šéfů parlamentních stran s výjimkou ANO, kde by měli jednat o koordinaci dalšího postupu.

„Pokud se to potvrdí, tak by Andrej Babiš měl buď rezignovat, nebo konečně prodat ,své‘ firmy. Neustálé řešení toho, jestli a jak moc premiér zneužívá své pozice, nás brzdí od řešení zásadních problémů této země,“ uvedla poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner