Piráti „hlasovali“ o rozpuštění strany. Nyní si zvolí nové vedení

Pirátští poslanci Radek Holomčík, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík  (Piráti)

Pirátští poslanci Radek Holomčík, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík | FOTO: Piráti

Jen pár dní před víkendovým fórem hlasovali Piráti o rozpuštění strany s tím, že mělo jít o hloupý vtip. Nyní se schází v Ostravě, aby mimo jiné hlasovali o novém vedení. Funkci bude obhajovat současný předseda Ivan Bartoš, ale zájem o místo v čele strany mají další kandidáti: místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík  (FB Česká pirátská strana)

Veřejnost mohla poslední dny sledovat na online fóru České pirátské strany jedno z dalších hlasování. Za normálních okolností by to prošlo zřejmě bez povšimnutí, kdyby členové strany nehlasovali v nezávazné anketě o vlastním rozpuštění. Klíčovým se přitom stalo samotné přerozdělování zbytku peněz, jejichž část získali formou státního příspěvku po volbách. Nabídnuto tak bylo hned několik variant: finance vrátit zpátky státu, rozdělit rovným dílem mezi všechny členy, případně dle délky členství či konkrétních funkcí. V současné chvíli hlasovalo pro rozpuštění 92 z celkových 258 hlasujících. Do ankety se tedy zapojila zhruba čtvrtina z tisícičlenné členské základny. Posléze označili sami straníci za „hloupoučký vtip“.

Ještě nedávno přitom radil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek TOP 09, že by se měla sama rozpustit a integrovat do zbylých stran. Podle jeho názoru by proevropsky ladění politici navíc ostatním stranám prospěli. „Neměli by se koncentrovat v jedné skupině, která je v politice, kterou reprezentuje pan Kalousek, určitým extrémem,“ uvedl v prosinci. Sama předsedkyně Markéta Pekarová Adamová to označila z kádrování s tím, že takovou radost politické konkurenci neudělají.

Pokud jde o samotné hlasování, aktuální předseda zůstává s jedenácti krajskými nominacemi jednoznačným favoritem sobotní volby. Že by se ale jednalo o pouhou demonstraci toho, že mají Piráti dostatek výrazných osobností, jak tvrdili někteří zástupci dalších stran, sami Bartošovi vyzyvatelé odmítají: „Myslím si, že je Ivan velmi dobrý volební lídr, ale současně bych rád prosazoval princip rotace ve vedení a umožňoval lidem, kteří tam jsou dlouho, aby měli nějaký nadhled, protože mohou být tou prací často pohlceni. Já sám kandiduji na rok,“ uvedl Ferjenčík v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Vojtěch Pikal, Piráti (FB Česká pirátská strana)

I přesto stále působí, jak na veřejnosti, tak na sociálních sítích jako blízcí přátelé, a stopy rivality či rozbrojů byste hledali stěží. Zda to tedy mysleli Pikal s Ferjenčík skutečně vážně a z volby před samotným hlasováním neodstoupí, se ukáže již během dopoledne na celostátním pirátském fóru v Ostravě, kde si přítomní delegáti zvolí nové předsednictvo. Všichni tři kandidáti deklarovali, že by se při svém nezvolení ucházeli o pozice místopředsedů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner