Pirátská strana se pro voliče stala nečitelnou a nesrozumitelnou, zdůrazňuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 senátor a kandidát na předsedu Pirátů Lukáš Wagenknecht, podle kterého je ve straně cítit poptávka po změně. Bývalý náměstek na ministerstvu financí se rovněž vyjadřuje k tomu, zda by Piráti měli mít nějakou hranici, kdy se případně seberou a okamžitě odejdou z vlády.
Jaká je atmosféra v Pirátské straně před sobotním celostátním fórem? Navenek působí dost rozbouřeně. Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal si chce pozastavit členství ve straně, na předsedkyni kandiduje Jana Michailidu, která o sobě říká, že je přesvědčením komunistka, a europoslankyně Markéta Gregorová zase nadává na sociálních sítích bývalému poslanci Mikuláši Ferjenčíkovi.
Nechci v tuto chvíli hodnotit ostatní členy nebo ostatní kandidáty, připadalo by mi to neetické.
Není to trochu tak, že Piráti jsou pytel blech a velká zásluha Ivana Bartoše je, že ho dosud držel pohromadě, takže se navenek jevil výrazně přijatelněji, než jaký byl uvnitř?
V každé politické straně je několik názorových proudů, jen u Pirátů je to viditelnější, protože i takové věci řešíme transparentně. To ale nedefinuje stranu jako takovou.
Nakolik podle vás už Pirátská strana zpracovala trauma z loňského debaklu ve volbách? Nebo v něm stále ještě vězí až po uši?
Nemyslím si, že to bylo trauma, spíše zklamání. Vzhledem k získanému počtu mandátů ve volbách se nám ale podařilo vyjednat dobré pozice ve vládě. Na vládní angažmá se nyní musíme zaměřit, aby bylo úspěšné, a soustředíme se také na nadcházející komunální volby, které pro nás budou velkou výzvou.
Myslíte, že by tohle trauma pomohlo uzdravit, kdyby si Piráti v sobotu zvolili nového předsedu či předsedkyni?
Už vzhledem k vysokému počtu kandidátů a kandidátek na post předsedy/kyně i místopředsedů/kyň je jasné, že je ve straně poptávka po změně. Myslím, že obměněné vedení straně může dodat novou energii a „vítr do plachet“.
Nečitelná a nesrozumitelná Pirátská strana
V čem byste se případně jako předseda Pirátů lišil od Ivana Bartoše? Dělal byste něco výrazně jinak než on?
Já jsem svou vizi představil v kandidátské řeči. Nový předseda bude mít spoustu práce se stranou i vzhledem k blížícím se volbám, kterým bude muset dát 100 % času. Já jsem schopen straně svůj čas maximálně věnovat. Zároveň se nebojím napřímo komunikovat naše témata, což nyní bude velice důležité. Pro naše voliče se musíme stát opět srozumitelnou stranou s jasnými názory.
Ve svém kandidátském projevu na předsedu jste napsal, že se z Pirátské strany v posledních týdnech stává submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Stále ji takto vnímáte? Co se dá dělat pro to, aby takovým přívěskem nebyla?
Ano, vnímám. Piráti v posledních měsících přišli o svou identitu, pro voliče se stali nečitelnými a nesrozumitelnými. Musíme znovu začít sebevědomě komunikovat svá témata a být viditelnou liberální stranou. S tím souvisí i to, abychom dali příležitost dalším osobnostem ve straně vyrůst a být vidět. U Pirátů je mnoho šikovných a pracovitých lidí, odborníků na různá témata. Tito lidé by měli dostat větší prostor i v médiích, nechci, abychom byli stranou jen čtyř viditelných osobností.
Je podle vás nějaká hranice, kdy by se Piráti měli sebrat a okamžitě odejít z vlády? Co vnímáte jako věci, pod které by se Piráti ve vládě rozhodně neměli podepsat?
Když už jsme do vlády vstoupili, tak si myslím, že bychom v ní měli setrvat po celou dobu. To jsem uvedl i jako jeden z argumentů při hlasování o vstupu do vlády. Pokud do ní půjdeme, tak na celé čtyři roky. Nemá smysl být ve vládě, ze které bychom po půl roce odcházeli. Nicméně je jasné, že v konzervativní vládě a složení sněmovny nebude jednoduché prosazovat naše liberální témata. Můžeme to vidět například v senátu.
Co by pro vás znamenalo, kdyby Jana Michailidu, která svoje vnitřní přesvědčení popsala jako „komunistické, ve smyslu původním (demokratickém)“, byla zvolena předsedkyní Pirátské strany? Dokážete si s ní představit spolupráci?
Nechci se před volbou vyjadřovat k ostatním kandidátům a také nechci předjímat žádné závěry. Uvidíme, jak sobotní volba dopadne a jak bude vypadat nové předsednictvo.
Jaké jsou podle vás klíčové výzvy, na které by se Piráti měli soustředit v následujícím období? Co mohou udělat pro to, aby si v Praze udrželi post primátora?
Hlavní výzvou jsou letošní komunální a senátní volby a naším cílem bude obhájit své pozice na radnicích a uspět i tam, kde se to dosud nepodařilo. Stejně tak je naším cílem získat další senátory. Nebude to lehký úkol a velice důležité bude jít mezi lidi do terénu, komunikovat s nimi a řešit jejich reálné problémy. O tom je politika.