Piráti ve službách Zemana: Pro Bakalu chystají politický proces a likvidaci novin

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Fanklub Miloše Zemana prodělává trauma. Po dvaceti letech úmorného láteření na Viktora Koženého, který je přitom dávno zapomenutou fosilií české kuponové privatizace, vystřídal v Zemanově repertoáru bahamského šíbra finančník Zdeněk Bakala. A kauza OKD.

Hradní klaka, která prezidentovi odezírá z úst i vyslovené lži, tak sice přichází o své jisté v Zemanově populismu, zaručeně ale nepřijde o jeho „vtip“ s Claudií Schifferovou. Jako jediný, v němž prezident figuruje, mu totiž uvízl v paměti a omílá jej už čtvrtstoletí. Na ruměnec trapnosti při tom netrpí, stydí se jen posluchači. Bakalu coby nový terč si Zemanova klaka osvojila bryskně; na soudy nečeká. Leda na lidový tribunál, kde krev musí téct hned. I proto prezident tlačí na pilu tam, kam hlava státu demokratické země nesmí ani ve snu.

Po mřížích pro Bakalu totiž volá krátce poté, co klekl na ministra spravedlnosti a šéfa žalobců. Chtěl prý vědět, zda finančníka začnou vyšetřovat. Padni komu padni, Bakalu nevyjímaje. Ale ne na politickou objednávku a jako vendetu za staré křivdy.

Že kauza OKD páchne paragrafy už na sto honů, je holý fakt. Že ale byla cítit podstatně dřív než jen za Bakalovy éry, ale také za vládních časů Miloše Zemana, je dneska tabu. Kolik policejních a justičních kariér by rychle ukončil mocenský tandem Hradu a Agrofertu za protivné šťourání v jeho minulosti, si lze snadno představit.

Příklady jsou po ruce. Jak právě Zemanovu vládu doběhli na podzim 1998 uhlobaroni Viktor Koláček, Petr Otava a Jan Przybyl, ale zajímá nezávislá média. Server HlídacíPes.org před časem upozornil, že polostátní OKD od kontroverzních uhlobaronů nejprve za čtyři miliardy korun koupila firmu K.O.P., která vlastnila Českomoravské doly. V neprůhledné transakci se navíc angažoval tehdejší Zemanův spolupracovník a místopředseda ČSSD Vladislav Schrom. A za získané peníze uhlobaroni nakoupili 100 % akcií firmy Karbon Invest, na kterou už byl převeden rozhodující podíl akcií OKD. Z jakých zdrojů jejich peníze vlastně pocházejí, premiéru Zemanovi extra nevadilo.

Postupem času většinoví majitelé vytlačili z orgánů společnosti zástupce státu (stále za vlády premiéra Miloše Zemana), který se nedokázal účinně bránit, a nad firmou tak ztratil jakoukoliv kontrolu, připomíná fakta server.

O letité nenávisti Miloše Zemana ke Zdeňku Bakalovi by se pak daly napsat celé romány. Autor tohoto textu má ještě v živé paměti zuřivé reakce Zemanova šéfporadce Šloufa na Bakalovy aktivity, podporující prezidenta Václava Havla, nebo na adresu diskuzního spolku Lípa, kde se v uzavřené společnosti probírala aktuální společenská témata. Zeman ani Šlouf pozvánku nikdy nedostali. Spolek, do nějž přitom bývali zváni i někteří Zemanovi ministři, pak rovnou označili za zednáře.

Blízkost finančníka k Havlovi a obchodní, politický i mediální vliv jeho skupiny Patria Finance tehdy významně zkřížily Zemanovy a Šloufovy mocenské zájmy. Včetně tučné pozůstalosti po mrtvé Investiční a poštovní bance. Antihavlovská hysterie Zemanova opozičně-smluvního souputníka Václava Klause navíc řadila Bakalu hned na první příčky jejich společných nepřátel.

Nevyřízené účty Miloše Zemana se Zdeňkem Bakalou mají potom pramálo společného s otřesnou kauzou kolem prodeje hornických bytů, ze které Hrad mediálně a politicky profituje. Jak moc měl právě současný prezident na srdci lidské osudy třeba v H-Systemu ještě v roli vládce Lidového domu a kolik z něho inkasoval jeho alter ego Šlouf, tu už řekly soudy. Jak moc se dneska prezidenta dotýkají zoufalé trable nájemníků bytů v Ostravě, lze proto snadno vytušit. Kdo poznal Zemana dostatečně zblízka, ten nepochybuje.

Obzvlášť pikantní je v této souvislosti stachanovské nasazení, s jakým hradní verzi k OKD sekundují špičky Pirátské strany. Předseda sněmovní vyšetřovací komise k OKD pirát Lukáš Černohorský navštívil prezidenta v květnu. Probírali prý situaci ve firmě v době, kdy byl Zeman premiérem. Prezident má prý zájem na tom, aby komise našla (sic!) viníky hospodářského úpadku OKD; za hlavního viníka považuje Zdeňka Bakalu. Černohorský je zjevně spokojen, o nevýhodné transakci Zemanovy vlády s uhlobarony totiž nikde ani slovo. Hrad se tetelí blahem a Bakalu chce Černohorský dostat ze Švýcarska před komisi českou policií. Ještě dál jde ovšem místopředseda pirátů Jakub Michálek. „Nechápu, proč pro pana Bakalu neplatí zákony a odmítá přijit k vyšetřovací komisi. Myslím, že by v takovém případě měl dostat pokutu. A pořád větší a větší, dokud nezačne zákony dodržovat. Koukal jsem, že tu vlastní ještě nějakou firmičku, myslím, že se jmenuje Economia, takže pokuta by byla vymahatelná v pohodě obstavením obchodního podílu,“ plánuje na Facebooku. Že Economia vydává Hospodářské noviny, které prezident při každé příležitosti ostouzí, Michálek dobře ví. Že právě Zemanova vláda chtěla před léty kvůli jedinému článku vysoudit 170 milionů korun na časopisu Respekt a týdeník tak zlikvidovat, ale možná netuší. Jeho slova jsou pro Zemana rajskou hudbou. A piráti nejdou Hradu na ruku poprvé. Právě Michálek totiž připravil pro Zemana iniciativní soupis kauz adepta ČSSD na ministra zahraničí Pocheho. Další z místopředsedů strany se pro změnu vděčně ládoval pirohy na ruské ambasádě. O pouhé vstřícnosti tu už dávno nemůže být řeč. Zato o podlézání ano.

Za neochotou Zdeňka Bakaly dorazit před sněmovní vyšetřovací komisi nelze ve světle zmíněných faktů už předem vidět potvrzení všech teorií o vině a trestu, jakkoliv se samy nabízejí. V zemi, kde mstivý prezident bez ohledu na ústavu chce probírat kauzy, na nichž má osobní zájem, přímo s předsedy ústavního i nejvyššího soudu, premiér mění ministry spravedlnosti a policejní špičky jako Baťa cvičky a o našich osudech rozhodují ambiciózní nýmandi spolu s komunisty, kteří hájí tuhé politické procesy, se spravedlnosti nemusíme dočkat. Asi nejlépe pak vystihuje místní mocenské poměry známá filmová hláška: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina! Téhle famílii není radno věřit ani nos mezi očima, natož pak dobré úmysly. Možná jindy. V lepších časech bez Zemana a Babiše.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner