Pirátská europoslankyně: EU se musí ohradit proti čínským výhrůžkám Vystrčilovi

Markéta Gregorová (FB Česká pirátská strana)

Markéta Gregorová | FOTO: FB Česká pirátská strana

Čínský ministr zahraničí Wang I pronesl na adresu předsedy Senátu Miloše Vystrčila kvůli jeho cestě na Tchaj-wan následující slova: „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování.“ Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová kvůli tomu zaslala otevřenou výzvu vysokému představiteli EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepu Borrellovi, aby dal za Evropskou unii jasně najevo, že jsou takové projevy nepřijatelné, protože nejde jen o útok na Česko, ale jelikož se jedná o členský stát EU, tak také na celou Evropskou unii. 

„Jsem ráda, že česká reakce na sebe nenechala dlouho čekat a výrok takto za hranou ministerstvo zahraničních věcí odsoudilo a řešilo s čínským velvyslancem. Pokud by však od silových vyjádření mělo dojít k činům, má miliardová Čína nad Českou republikou navrch. My ale nejsme pouze jednou zemí, jsme členskou zemí Evropské unie, a Čína si musí uvědomit, že pokud vyhrožuje jedné zemi, vyhrožuje tím všem,“ řekla Gregorová.

„Napsala jsem otevřenou výzvu vysokému představiteli pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepu Borrellovi, aby dal za Evropskou unii jasně najevo, že jsme jednotnou ekonomickou i politickou silou. A když někdo vyhrožuje jedné zemi, nesmí se to obejít bez evropské reakce,“ dodává Gregorová.

CELÝ TEXT VÝZVY:

Vážený pane Borrelle,

nedávná návštěva 90 českých politiků a zástupců obchodních, kulturních i vědeckých institucí na Tchaj-wanu byla Čínou označena za „opovrženíhodný čin“. Nám jako občanům České republiky je skrze předsedu Senátu vzkazováno, že zaplatíme „velkou cenu“ za diplomacii s jinými zeměmi.

Žádám Vás, abyste svým čínským protějškům dal najevo, co znamená evropská solidarita – že vyhrožovat jednomu členskému státu znamená vyhrožovat i všem ostatním. Že jsme skutečně jednotní v rozmanitosti a naším globálním zájmem je podporovat demokracii a svobodu a bojovat proti útlaku. Pane Borrelle, mezi Vaše úkoly patří posilovat schopnost Evropské unie prosazovat globálně její hodnoty a zájmy. Je tedy na Vás vytyčit Číně nepřekročitelné hranice a postavit se za naše hodnoty.

V návaznosti na politiku „jedné Číny“ nemá Unie s Tchaj-wanem diplomatické ani formální politické vztahy. Měli bychom to změnit. Kromě toho bychom měli dále prohloubit naše hospodářské vazby a prozkoumat výhody dohody o volném obchodu mezi EU a Tchaj-wanem. Tchaj-wan je mírovou a prosperující demokracií, která si zaslouží naši spolupráci a podporu.

Markéta Gregorová, europoslankyně

(Zdroj: gregorova.eu)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]