Na pražském zastupitelstvu proběhla další přestřelka koaličních členů. Vytváříte dojem klientelismu, řekl Pospíšil

Europoslanec Jiří Pospíšil  (ČTK)

Europoslanec Jiří Pospíšil | FOTO: ČTK

Pražská zastupitelka Michaela Krausová (Piráti) rezignovala na post předsedkyně klubu. Bývalá šéfka pražských Pirátů se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který je souzen za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami. Na webu strany, ale záznamy o jejích schůzkách chybí. Zatímco se podle Pirátů jednání lobbingu netýkala, opoziční zastupitelé považují rezignaci za přiznání. Sama Krausová následně zareagovala útokem na ostatní strany. Celá diskuze následně vyústila v ostrou výměnu názorů. Především výbušná je nyní situace uvnitř koalice.

,,Piráti, ani tahle koalice neposkytla nikomu výhodu, to se bohužel nedá říct o ODS, kteří v minulosti na firmu vliv měli. Svědčí o tom i fakt, že pod taktovkou ANO čelili vážnému podezření z korupce,“ sdělila pirátská zastupitelka na začátku jednání kolegům. V médiích se navíc ve středu objevily i výroky Krausové o tom, že jsou členové TOP 09 korupčníci.

Projev obratem vzbudil vlnu odporu všech dotčených stran v čele s TOP 09. „Vytváří to dojem klientelismu. Schůzky tajíte, my tady nic neskrýváme. Mrzí mě, že politickým stylem je zde místo vysvětlení heslo nejlepší obrana je útok, tedy zaútočení na ty, kteří zde kladou logické otázky,“ uvedl Jiří Pospíšil během rozpravy a dodal: ,,Opakujete, že máte seznam lobbistických kontaktů, ale příklad, který je popsán v mnoha médiích, jasně ukazuje pokrytectví, že opravdu důležité schůzky tam zapsány nejsou. My všechny schůzky uveřejňujeme, vy máte schůzky se zájmovými osobami, které v seznamu lobbistů nemáte, a pak veřejnosti trapně vysvětlujete, že to nebyly lobbistické schůzky.“

Následně přirovnal Pospíšil celé uskupení k morálnímu kýči. K tomu se obratem přidala i opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS): ,,Strany, které nás nejvíc moralizují a učí, oni jsou nadlidi. Kdo nepřemýšlí jako piráti, tak je něco míň, protože oni to umí nejlépe. To je ta vaše povýšenost a na tu vy dojedete, protože v životě to takhle nefunguje. O jaké transparentnosti nám tady mluvíte? Že se nestydíte. A lžete i občanům.“

Udženija navíc připomněla i historické propojení mezi Piráty a manažerem reklamní společnosti Tenzerem. V loňských komunálních volbách neúspěšně kandidoval za stranu v Praze-Vinoři. Ale pod palbu kritiky se dostala především poskytnutá sleva v konečné výši 60 až 70 % na reklamu pro pirátskou volební kampaň.

FB Michaela Krausová
Michaela Krausová

 

Krausová se nakonec hájila tím, že Tenzera znala již od roku 2017. Veškerý kontakt údajně přerušila ihned poté, co se objevily informace o jeho trestím stíhání kvůli možným korupčním problémům. A zatímco se k obviněním na adresu ODS a ANO dále nevyjadřovala, napětí mezi koaličními partnery se snažila uklidnit následnou omluvou TOP 09. Její středeční výroky v Parlamentních listech byly podle jejího tvrzení nepřesné. Podle opozičních zastupitelů ovšem nebyla obhajoba dostatečná a trvají na tom, že rezignace na post předsedkyně klubu byla doznáním o jejím pochybení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]