Pirátská plavba: Od ultralevičáků přes antisemity až k putinovcům, a dokonce milicionářům

Eric Drooker

Možná vás také překvapilo, když po projevu amerického státníka Paula Ryana všichni poslanci české poslanecké sněmovny při potlesku vstali až na jednoho. Záběr kamery České televize registroval, jak vedle všech stojících poslanců předseda Pirátů Ivan Bartoš zarputile sedí, dokud ho prudce nezdvihl vedle stojící kolega z pirátské strany.

Mnozí voliči Pirátu si v říjnu minulého roku představovali, že volí téměř pravicovou a hlavně svobodomyslnou a prozápadní stranu. Nechali se napálit. Piráti jsou všechno, jen ne vyznavači klasické demokracie, o kterou jsme usilovali po Listopadu 89. Zde přinášíme několik příkladů v textu naší spolupracovnice Jenny Nowak: 

Vody politického oceánu jsou rozbouřené. A Piráti v nich mnohdy podivně kormidlují. Až se často zdá, jako by v sobě měli soudek rumu. Chvíli se tváří jako stateční správňáci z Karibiku, a občas se tak i zachovají, aby se vzápětí jako korzáři bez svědomí dali do party s kdejakým lumpem.

Kamarád, obdivovatel teroristů

V roce 2008 se tehdejší mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček pustil do chvály teroristů. Konkrétně organizace Hizballáh. „Gratuluji Hizballáhu k porážce Izraele,“ prohlásil.

Jak se dočteme na webové stránce, „cílem iniciativy Ne základnám je nenásilnou formou bojovat proti umístění radarové či raketové základny USA na našem území a prosadit vypsání referenda v této otázce.“

V roce 2015 potom byl trockista Májíček, bojovník proti kapitalistickým vykořisťovatelům, hostem na svatbě předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše.

Aktuálně, v březnu 2018, iniciativa Ne základnám uveřejnila text s názvem „Veřejná výzva představitelům KSČM“, ve kterém se na komunisty obracejí v souvislosti s vyhoštěním tří ruských diplomatů (čti nedeklarovaných zpravodajců čili ruských špionů) z ČR.

„Jedná se o krok, kterým vláda v demisi přibližuje svět k nekontrolovatelnému vývoji událostí, který může vést k zániku naší civilizace. Jedná se o krok, který lze chápat jako demonstrativní se zřeknutí nejen právních zásad, ale – a to je zvlášť nebezpečné – i elementárních základů racionality a morálky,“ rozohňují se ve své výzvě a dotazují se komunistů, jaké ústavní kroky v té věci podniknou.

Pod výzvou soudruhům komunistům je mimo jiné podepsán vysokoškolský učitel (!) Radim Valenčík.

Tak trochu antisemiti?

Kamarád, gratulant vrahům z Hizballáhu, je jedna věc. Další je ovšem petice za zrušení festivalu Dny Jeruzaléma, která se v roce 2015 měla konat a zaplaťpámbu taky konala v rámci akce Plzeň, město kultury. A tu Ivan Bartoš tenkrát podepsal osobně.

Piráti kotví i u putinovců

Před parlamentními volbami vyšlo se značným popraskem najevo, že tehdejší pirátský garant obrany Giuseppe Maiello, řečnil na výrazně proruských akcích a účastnil se i besedy rovněž totálně protizápadního a antiEU spolku Hej občané (Ne diktátu Bruselu a zaprodaným politikům), zastoupeného známým aktivistou prokremelské scény Žarkem Jovanovičem. Garant obrany Maiello hned nato zmizel ve vlnách a byl nahrazen někým, kdo si tak okatě putinovsky nepočínal.

Jovanovič ale nezmizel nikam. Tedy pokud nemluvíme o tom, že podle veřejně dostupného vyjádření insolvenčního správce z ledna letošního roku je „dlužník Žarko Jovanovič nekontaktní a zdržuje se na neznámé adrese“. Asi se tedy nezašli podívat na některou z proruských demonstrací, jako bylo třeba vítání Nočních vlků a mnohé další. Tam bývá „agent Kremlu“, jak se sám označuje, k zastižení bez problémů, s georgijevskou stužkou málem po kolena jako poznávacím znamením.

Soudruhu milicionáři, vítejte u Pirátů

A teď už se obloukem, s mrazivým větrem z levoboku, vracíme k Radimu Valenčíkovi, sympatizantu spolku Ne základnám a signatáři jejich výše zmíněného úpěnlivého provolání ke komunistům – vyhodili nám špiony, soudruzi, dělejte něco.

Na facebookovém profilu Ivana Bartoše se dozvídáme, že na pozvání Pirátské putovní univerzity Radim Valenčík přednášel o důchodové reformě.

Dobrá, je vysokoškolský pedagog, matematik, absolvent Oděské univerzity, je docent, kandidát věd z Ústavu pro filozofii a sociologii. O sociálním a důchodovém systému tedy zřejmě ví hodně. Ale to je snad u nás jediný, aby bylo nutno zvát si zrovna bývalého předlistopadového i polistopadového komunistu, o kterém se navíc ví, že byl i členem Lidových milicí?

O uvažování doc. Valenčíka, CSc. leccos vypoví i fakt, že publikuje články typu „Goebbelsovská totální válka poslankyně Němcové“. Ta ho rozlítila názorem, že když prezident Zeman na ruské nařčení, že ČR je možným původcem smrtícího jedu novičok, odpoví servilním hledáním tohoto jedu na našem území, jedná se o velezradu.

„Valenčík je komouš,“ sdělil lakonicky jeden z diskutérů na fb stránce předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. A co na to vrchní Pirát Bartoš? „A premiér STBák.“

Nakonec proč ne. Má to logiku. Takovou pirátskou. Komouš jim přednášel, estébákovi pomohli ve sněmovně už leccos prohlasovat.

Nemá soudruh Valenčík náhodou ještě ve skříni milicionářskou uniformu? Že by z ní napříště vyklepal kuličky naftalínu a hodil ji na sebe. To by přece bylo pěkné, co říkáte? No, a příště by mohl u Pirátů přednášet třeba Milouš Jakeš.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]