PirSTAN nesouhlasí s výsledky voleb. ANO podle koalice dostalo o mandát víc, než mělo

Věslav Michalik (Věslav Michalik / se svolením autora)

Věslav Michalik | FOTO: Věslav Michalik / se svolením autora

Piráti a Starostové zpochybnili výsledky voleb a požadují další mandát pro Starosty. Koalice nesouhlasí s počtem mandátů, které obdrželo hnutí ANO. To podle nového systému získalo 72 mandátů. Vítězná koalice SPOLU o jeden méně.

Místopředseda STAN a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik Seznam Zprávám sdělil, že za přepočet mandátů je zodpovědná Státní volební komise. „A ta podle našeho názoru nepostupovala v souladu s novým volebním zákonem,“ dodal.

Státní volební komise podle koalice PirSTAN špatně přepočítala počet mandátů pro hnutí ANO. Piráti a Starostové požadují, aby místo Ondřeje Babky (ANO) usedl do Poslanecké sněmovny Miloň Slabý (STAN) z kraje Vysočina. Změny by měly nastat i v mandátech SPD.

„Podali jsme návrh na vyslovení neplatnosti volby kandidátů. Jsme přesvědčeni, že volební komise si vyložila pravidla volebního zákona tak, že namísto korekce výsledků přidělení mandátů v 1. skrutiniu se ve 2. skrutiniu rozdíly naopak prohloubily. Náš výpočet ANO 71, PirSTAN 38,“ vysvětlil Michalik.

„Vycházíme z doslovného znění zákona. Smyslem je, aby byl naplněn nález Ústavního soudu, který říká, že je hlavně důležité, aby se celostátní výsledky voleb přetavily na získané mandáty,“ uvedl pro ČTK místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák.

„Podle našeho výpočtu, který vychází z doslovného znění zákona, jsme poslali do druhého skrutinia sedm mandátů a s těmi už se dá celostátně pracovat… Výsledek je takový, že o jeden mandát přichází hnutí ANO tam, kde má nejmenší zbytek po dělení, to je Jihočeský kraj, ten mandát nabývá koalice STAN a Pirátů na Vysočině, a dochází k přeskupení mandátů u hnutí SPD, kde Karlovarský a Zlínský kraj mandáty ztrácí a naopak SPD získává dva mandáty jinde. U koalice SPOLU nejsou žádné změny ani přesuny,“ dodal Polčák.

Nález Ústavního soudu ovlivnil podzimní volby do poslanecké sněmovny. Soud změnil způsob, jakým se vypočítávají mandáty, a zároveň zmírnil podmínky pro tvorbu koalic, ve které, kromě PirSTANU, vstoupila do voleb i vítězná koalice SPOLU ve složení KDU-ČSL, TOP 09 a ODS.

Poslanec ODS Pavel Žáček (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Podle soudu nebyl starý systém dostatečně poměrný, jak by měl být. Místo D’Hondtovy metody se nyní používá tzv. Imperialiho kvóta pro první kolo přepočtu hlasů na mandáty. Hagenbach-Bischoffova kvóta se používá pro přepočet hlasů, které po prvním sečtení zbydou.

Podle koalice PirSTAN tkví problém v takzvaném druhém skrutiniu ve volebních obvodech. Piráti a Starostové tvrdí, že právě tuto část neprovedla Státní volební komise podle aktuálně platného zákona.

Koalice uvádí, že Státní volební komise měla namísto jednotlivých krajů ve druhém kole zohlednit celorepublikové výsledky. Kromě změny v nahrazení Ondřeje Babky Miloněm Slabým by podle správného přepočtu mělo dojít i ke změně pořadí kandidátů SPD, kde by Karlu Maříkovou v Karlovarském kraji (SPD) a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji nahradili Petra Svedíková Vávrová (SPD) a Pavel Jelínek (SPD).

Stížnost má teď v rukou Nejvyšší správní soud, u nějž koalici zastupuje Stanislav Polčák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články