PÍSEŇ: David Koller, mytický mluvčí Václava Havla

David Koller (ČTK)

David Koller | FOTO: ČTK

Václav Havel by se 5. října dožil osmdesáti let. S blížícím se datem jeho narozenin se kromě mnoha akcí a vzpomínek na osobnost naší novodobé historie zvedá vlna patosu a kýče, který bohužel mnohdy více než důstojnou připomínku připomíná absurditu, jakou by dramatik Havel nevymyslel ani ve svých hrách. Jednou z nich je píseň VH80 – Milí spoluobčané Davida Kollera, Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, prostřednictvím které k nám sám Havel promlouvá.

Koller, člověk, který se mezi českými umělci rád staví do pozice jakési autority, se dlouhodobě vyjadřuje například ke komunistům či současné hlavě státu. V posledním rozhovoru se také podivoval nad pozicí Andreje Babiše a nad tím, že lidé dnes ještě čtou Lidové noviny a MF DNES, bohužel mu v těch dnech právě v Lidovkách vyšel velký rozhovor.

Stejně jako spousta jiných se velice rád ohání Havlovým odkazem, což dal najevo písní zkomponovanou k jeho „krásným, ale nedožitým“ narozeninám. Posouzení necháváme na laskavých čtenářích a doufáme, že středeční akce bude mít o něco větší úroveň než „ty dvě holky dobrosrdečné“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]