Pískot vítal Babiše nejen v Průhonicích, ale i v Teplicích nebo České Lípě. To se ale na jeho facebooku nedozvíte

Občané v České Lípě protestují proti Andreji Babišovi. (Petr Sládek / se svolením autora)

Občané v České Lípě protestují proti Andreji Babišovi. | FOTO: Petr Sládek / se svolením autora

Premiér Babiš objíždí Českou republiku s předvolební reklamní kampaní, a kam vkročí, tam rozdává dílo svého marketingového týmu: knihu, kterou prý napsal sám a ve které nám prý sděluje pravdu. Jeho facebook je plný vysmátých fotek, zalitý sluncem, štěstím a extatickým nadšením fanoušků, kteří si přišli pro selfíčko se svým obdivovaným panem premiérem. Že tuhle budelíp idylku někde poněkud naboural pískot a protestní akce místních obyvatel, se tam ovšem rozhodně nedozvíte. Skutečnou pravdu ale nedokážou nadlouho skrýt ani narůžovo nalakované obrázky.

Vypadá to, že kam Andrej Babiš vkročí, tam se teď téměř jistě dočká také nemilých překvapení v podobě rozhořčených občanů, kritických transparentů a pískotu na protest. Začalo to v Průhonicích a pokračovalo Děčínem, Ústím nad Labem… a dalšími místy, na která se v dalších řádcích podíváme podrobněji.

Z republiky vymeteme babišismus

Tak třeba v úterý 10. srpna Andrej Babiš s hromadami knih, s těžkými taškami nacpanými bůhvíčím, s početným týmem a ochrankou dorazil do Teplic. A zatímco řečnil o knize, kterou údajně napsal a kterou by podle něj – soudě podle jejího názvu – mohli nějací tajemní „oni“ zakázat, dostavila se na teplické náměstí Svobody skupina lidí s úklidovým nářadím v rukou. Třímali košťata, mopy, smetáky a na pořádný úklid si přitáhli i hasičskou proudnici. A pustili se do symbolického úklidu téhle země.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Chceme to tu umýt od babišismu, od takových živlů, jakým je nynější český premiér. Štve mě, že člověk jako on si pro svou předvolební akci vybral právě náměstí Svobody,“ uvedl pro teplický Deník.cz tamní divadelník Martin Ryba, v jehož režii se protest odehrál.

A přestože se zcela zjevně jednalo o pokojný happening s jasným nádechem recese, Babišova ochranka jej už po krátké chvíli nekompromisně ukončila. To by tak hrálo, aby nějací nespokojenci narušovali Potěmkinovu (Andrejovu) vesnici a někdo tak nedejbože třeba mohl aspoň očkem nahlédnout za její rozjásané barvotiskové kulisy plné rozesmátých „babiček“ a dalšího nadšeného čaulidu. Aneb Nesdílejte, protože to zakážeme.

A tak se na premiérově facebookovém účtu na téma Teplice dočteme jen, že byly „super“, a potěšíme se pohledem na štěstím zářící příznivce.

Mrtvé Babišově vládě neodpustíme

Ani v Libštátě na Liberecku nevládlo tak všeobecné nadšení, jak se nám premiérovi píáristé vehementně snaží namluvit. Tady sice Babiše košťaty nevítali, ale zato mu vyrobili jinou připomínku: kříže. Janusz Konieczny, hlavní protikorupční analytik Pirátské strany, zprávu rozšířil na svém facebooku.

„Občané malinkatého městečka Libštát v Libereckém kraji vyrobili dřevěné kříže a umístili je u náměstí, kam dnes dorazil v rámci autogramiády ANDREJ BABIŠ. Kříže symbolizují oběti covidové pandemie, kdy Česká republika měla téměř nejvíce úmrtí na 100 tisíc obyvatel v rámci EU. Místní občané se zde inspirovali akcí Milionu chvilek v Průhonicích, kde byly nakreslené kříže na náměstí (a chvilkaři pak tyto kříže po sobě uklidili). Nutno dodat, že přístup státu k řešení pandemie hodnotila celá řada expertů jako chaotický a neprofesionální.“

V České Lípě bylo tak super, až z toho Babiš ujel

A „veselo“ bylo i ve čtvrtek v České Lípě. Zamýšlená bombastická autogramiáda očividně nevyšla, jak měla, a dokonce, podle svědků, byla nedůstojně předčasně ukončena Babišovým úprkem – tentokrát nikoli do cukrárny jako v Průhonicích, nýbrž do vládního vozu a pryč z města. Nejspíš se mu nelíbily nápisy typu „Konec Babiše (Bureše) v Čechách“ nebo „Piš, Andreji, piš, brzy poletíš“ a další podobné transparenty, které si místní obyvatelé přinesli.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

A co se dočteme na oficiální facebookové stránce předsedy vlády? Zvolání „Česká Lípa! Díky moc, byli jste super.“ A smajlík. K tomu se můžeme potěšit pohledem na fotku pana premiéra s nadšenou paní důchodového věku, která si honem stahuje respirátor, aby byla na obrázku se svým oblíbencem pěkně vidět.

Tak aspoň že jeden z účastníků akce Petr Sládek pěkně barvitě popsal průběh:

„Přijel a zašil se mlčky do stánku… Gorily byly všude, dokonce mi nebylo umožněno od ochranky jej vyfotit (protože jsem byl mezi odpůrci)… Nicméně se mi to po chvíli povedlo po využití nepozornosti ochranky… Bylo nás údajně víc než v DC, ÚnL, atd. Asi po 45 minutách se zvedl a my začali pískat, ať se nevrací, že nejsme ovce a Lípa mu nepatří… Musel vědět, že není vítán, a bleskurychle hupsnul do pancéřáku a odjel. Křičeli jsme, ať se už nevrací… Paní starostka Volfová (ANO) se vytratila jak pára nad hrncem. Stánek byl sbalen do 5 minut a konec…“

Není náhodou v zemi, kde se z holdingového tisku nic takového nedovíme a kde předseda vlády úporně předstírá, že se nic takového neděje, něco až běda špatně? A není náhodou nejvyšší čas s tím něco udělat? Jinak si taky za chvíli můžeme zase posílat zakázané samizdaty a podobné zprávy si ukazovat tajně. Jako v dobách, kdy nám vládli komunisti a estébáci… i když, no jo vlastně…

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články