Písničkář Klus vydá politicky zaměřenou desku Čau Česko

Tomáš Klus  (Pavel Hofman)

Tomáš Klus | FOTO: Pavel Hofman

Písničkář Tomáš Klus plánuje vydat dvě desky. Mezitím, co osobně laděná deska bude vydána během roku, politicky zaměřená deska vyjde už v nejbližších dnech. Klus se poprvé před třemi lety v písni Nedá se nic dělat vyhranil proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), pro kterého údajně napsal víc písní než pro manželku Tamaru.

Dohromady pro politicky motivovanou nahrávku s pracovním názvem Čau Česko vzniklo osm skladeb. „Nejsou teda všechny jen pro Andyho, je tam i jeden a půl písničky pro pana prezidenta, protože ten si taky zaslouží pozornost tohoto typu,“ podotkl Klus.

Na desce pracuje s producentem Jiřím Burianem, měla by znít podobně jako podzimní singl Lockdown doprovázený antibabišovským videoklipem.

A chtěl bych k emocím dostat i fakta. Ta by měl na desce suplovat Jarda Kmenta, kterého jsem poprosil, aby ke každé písni sepsal nějaký kontext. Takovou argumentační kapsičku, doplnil zpěvák. Investigativní novinář Kmenta je mimo jiné autorem knih Boss Babiš a Rudý Zeman.

Po vydání prvního alba začne Klus nahrávat osobněji laděnou desku, která bude bez politických písní. Dopouštím se tam i nějaké sebereflexe, sdělil. Bude hodně o vztazích, nejen milostných, ale i se sebou. Řeším tam i sám sebe a svoji pozici ve společnosti, dodal.

Eric Drooker

Klus se k dění ve společnosti vyjadřuje delší dobu. Zúčastnil se několika demonstrací proti premiéru Babišovi a za nezávislost justice a vystoupil i na zřejmě největší demonstraci od roku 1989 na pražské Letné, kterou organizoval spolek Milion chvilek. Písničkář uvedl, že nebude hrát a vystupovat tam, kde organizátoři využijí peníze od premiéra Babiše, protože je podle jeho názoru pro tuto společnost nebezpečný. Bojkot se týká i médií společnosti Mafra, kterou Babiš dříve vlastnil a poté převedl do svěřenského fondu.

Loni se Klus vyslovil pro přijetí dětských uprchlíků z řeckých táborů. Angažoval se i v kampani Měsíc v kleci na podporu zákazu klecových chovů slepic. Klusova deska Proměnamě se stala nejprodávanějším albem roku 2014. V roce 2012 porazil v anketě Český slavík Karla Gotta, později se rozhodl anketu bojkotovat kvůli údajné cenzuře kontroverzního rappera Martina Pohla vystupujícího pod jménem Řezník. Své fanoušky Klus požádal, aby mu do ankety hlasy neposílali. Přesto dvakrát skončil v kategorii zpěváků na druhém místě, ceremoniálu se však nezúčastnil.

Loni boj proti koronaviru inspiroval Kluse k napsání písní, které vyšly na digitálním minialbu nazvaném Pět pohromadě. Písně nazpívali Tomáš a Tamara Klusovi, kteří se doprovodili na kytaru a klavír. Finanční výtěžek z prodeje EP věnovali na sbírku Nadačního fondu pomoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články