Plaga už nechce radit Balašovi, nesouhlasí s jeho politikou. Na ministerstvu skončil i Gazdík

Exministra školství Robert Plaga (za ANO) (ČTK / Vondrouš Roman)

Exministra školství Robert Plaga (za ANO) | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Někdejší ministři školství Robert Plaga (za ANO) a Petr Gazdík (STAN) v pátek oznámili rezignaci na post poradce a člena politického kabinetu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). O rezignaci Plagy informoval server Seznam Zprávy, Gazdík to poté oznámil na twitteru. Plaga rezignaci odůvodnil kroky ministra Balaše týkajícími se vzdělávací politiky a právě Gazdíkovým angažmá v jeho poradním týmu. Ministr školství Balaš výtky bývalého ministra za ANO odmítl.

„Právě jsem rezignoval na člena kabinetu ministra školství a poradce. Nechci na rozdíl od Roberta Plagy diskreditovat poctivou snahu ministra o změny ve vzdělávání a děkuji všem ve školství, kteří mě v mé snaze něco skutečně změnit podpořili,“ uvedl Gazdík.

Kniha Ruská mafie, Jaroslav Kmenta (FORUM 24)

Před ním na post poradce ministra školství rezignoval Plaga. Uvedl, že nabídku na funkci v ministrově týmu přijal, protože Balaš chtěl navázat na jeho práci a pokračovat v prosazování Strategie vzdělávací politiky 2030+, přidávání peněz na vzdělávání nebo v projektech na vzdělávání ředitelů. V rezignačním dopise Balašovi ale konstatoval, že ministrova mediální vyjádření ani reálné kroky neodpovídají jeho představě o kontinuitě a prioritě vzdělávání.

Kriticky se Plaga vyjádřil i k tomu, že místo poradce ministra získal i Balašův předchůdce na postu ministra školství Gazdík. Působení v poradním orgánu tak podle něj vypadá jako trafika pro bývalé ministry. „Nechci, aby bylo na mou odbornou práci nahlíženo optikou ‚trafiky‘ pro bývalé ministry,“ uvedl Plaga.

Ministr Balaš to v pátek odmítl. „Odmítám výtky, které mi v mailu podsouvá. Už vůbec neberu zmínku o trafikách, o kontinuitě mluvím dlouhodobě. Pokud pan Plaga bral své angažmá v kabinetu ministra jako trafiku, divím se, že prozřel až nyní, respektive nechápu, proč toto angažmá vůbec chtěl,“ sdělil ministr prostřednictvím tiskového prohlášení.

Ministerstvo v druhé polovině října informovalo, že Balašovi bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců, mezi nimiž budou i bývalí ministři Plaga a Gazdík.

Gazdík z funkce ministra školství odešel v létě kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. Na jeho místo v čele ministerstva poté nastoupil Balaš.