Plány ministryně financí Aleny Schillerové se hroutí jako domeček z karet. Po krachu hazardní reformy veřejného pojištění narážejí i její škrty ve státním rozpočtu. Už nyní je jisté, že neprojde plošné desetiprocentní snížení počtu státních zaměstnanců. Ministři jsou proti.
[ctete postid=“237418″ title=“ANO, bude hůř. Současný stav rozpočtu je nejhorší od ekonomické krize“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Hamáček-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Zatímco se hnutí ANO a ČSSD přetahuje, kdo si přivlastní úspěchy společné vlády, “ permalink=“http://forum24.cz/ano-bude-hur-soucasny-stav-rozpoctu-je-nejhorsi-od-ekonomicke-krize/“]237418[/ctete]
Příští týden ukáže, nakolik vážně je míněna snaha vlády šetřit v době, kdy zpomaluje ekonomický růst a výběr daní a prudce rostou sociální a mzdové výdaje státu. Ministři se budou scházet s premiérem Babišem a ministryní Schillerovou, aby se zpovídali, kde jsou možné úspory. Dostali zadání nalézt celkem 25 miliard korun, které dokážou oželet, což se nyní jeví jako nereálné.
Úspory 50 miliard
Vše začalo prohlášením ministryně financí počátkem února po jednání koaliční rady o státním rozpočtu na rok 2020, kdy avizovala potřebu šetřit. „Navrhla jsem snížení počtu státních zaměstnanců o 10 procent,“ vyhlásila klíčové návěští s dovětkem, že se tento záměr bude týkat hlavně úředníků.
To se odehrává v situaci, kdy za působení hnutí ANO ve vládě v letech 2014-2019 stoupl počet státních zaměstnanců o 54 tisíc na historicky rekordní úroveň 470 tisíc. Jen letos vzrostl o 16 tisíc a výdaje na jejich platy o 23 miliard korun, takže i z tohoto důvodu se jeví záměry ministryně Schillerové se zamýšlenou úsporou z této transakce ve výši 7 miliard jen jako nepovedený vtip.
Následně unikly do médií jako odjištěný granát materiály ministerstva financí. Podle nich musí vláda ušetřit celkem 50 miliard korun, aby bylo možné dodržet „nepřekročitelný“ schodek státního rozpočtu ve výši 40 miliard.
Rozepsané položky škrtů v jednotlivých kapitolách vyvolaly u většiny ministrů údiv či přímo zděšení, jelikož s ničím takovým nepočítali. S odstupem času se však jeví, že situace nebude tak horká, a začali představy ministryně financí cupovat na kousky.
ČSSD i ANO proti
Koaliční sociální demokracie je nabuzena volebním sjezdem, kde se utvrdila v představě, že musí ještě důrazněji prosazovat tradiční model rozbujelého sociálního státu v podobě masivního zvyšování sociálních dávek, důchodů a platů nejen ve státní sféře. Jen stěží si lze představit, že v této atmosféře, navíc před dalšími volbami, ve kterých si nemůže dovolit úplně propadnout, bude slyšet na výraznější škrty ve svých rezortech.
Zásadní výhrady k reálnosti plánu úspor ale dávají najevo i vládní kolegové z ANO. Mohou si to dovolit při vědomí, že podpora premiéra Babiše k jednotlivým návrhům je velmi nestabilní a prudce kolísá podle míry projeveného odporu a veřejného mínění.
Naposledy premiér tento svébytný „politický styl“ předvedl při fiasku vážně míněného úmyslu Schillerové zrušit platby státu za státní pojištěnce, nahrazených vyššími zdravotními odvody zaměstnanců, firem a živnostníků. Původně tuto myšlenku podporoval jako velmi „zajímavou“, ale poté, co zjistil, že nemá šanci na přijetí, ji klidně hodil přes palubu, a nechal ministryni financí ve vzniklé blamáži vězet samotnou.
Desetiprocentní decimace nemožná
Vážné rozpory se projevily i u ambiciózního, i když jistě u veřejnosti populárního snižování počtu státních úředníků. Z reakcí jednotlivých ministrů vyplývá, že je takto nastavený úbytek neprůchodný.
„Probírali jsme na ministerstvu vnitra možnosti úspor, ale rozhodně to není o desetiprocentní decimaci, to tuším ví už i paní ministryně,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Systémová úspora je možná někde v řádu tří procent formou slučování oddělení a není to jen redukce od stolu,“ dodal.
Vnitro naopak požaduje 133 úředníků do azylové agendy navíc v souvislosti se zdvojnásobením ročního limitu do výše 40 tisíc pro příjem ukrajinských pracovníků kvůli napjaté situaci na domácím pracovním trhu.
Plošné snížení počtu úředníků o deset procent si neumí představit ani ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Na mě ta úspora vychází zhruba na 350 lidí, to není málo.“
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) připomněla, že už po nástupu do funkce zrušila Fond dalšího vzdělávání. „To bylo 650 úředníků, z nich si převedeme na ministerstvo necelých 50,“ uvedla, a zřejmě má proto odpracováno.
Jen na okraj, k čemu byl takto předimenzovaný poradenský fond, suplující agendu soukromých agentur a úřadů práce, vůbec dobrý? Kolik je takových zbytných organizací v útrobách státní administrativy ještě schovaných?
Podle ministra dopravy Dana Ťoka má jeho rezort naopak podstav. „Máme asi třicet neobsazených míst, ale je to proto, že je trh práce přesycen a nejsou lidi, kteří by chtěli jít na ta místa pracovat za peníze, které jsou ve státní správě,“ řekl. Snižování počtu zaměstnanců je prý možné, ale „jsme daleko od toho, abychom plnili velká očekávání“.
Zruší se znovu „černé duše“?
Ťok tak naráží na opačný problém. Loni na jaře si ministerstva naopak stěžovala, že se potýkají s obrovským nedostatkem zaměstnanců, a to i přes opakované navyšování mezd. V rezortech nebylo obsazeno 8.150 tabulkových míst, což Babišovi ministři vnímali negativně.
„Jsou odbory, které jsou klíčové a v zásadě nemají zaměstnance. Mají pouze ředitele, vedoucí oddělení, ale nemají řadové zaměstnance, kteří by tu práci prováděli,“ stěžoval si například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
[ctete postid=“237842″ title=“Pat a Mat v akci. Babiš otočil a plány Schillerové nepodpoří. Padnou i nižší daně?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Schillerová-Babiš-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš předvedl další názorový veletoč. Ačkoli ještě nedávno podporoval “ permalink=“http://forum24.cz/pat-a-mat-v-akci-babis-otocil-a-plany-schillerove-nepodpori-padnou-i-nizsi-dane/“]237842[/ctete]
Podobně se ve vládě „šetřilo“ už jednou. Před rokem vyhlásila ministryně Schillerová boj „černým duším“. Chtěla zredukovat počet neobsazených tabulkových míst, na která fasují ministerstva peníze a přerozdělují je jako finanční přilepšení svým zaměstnancům.
„Toto opatření představuje úsporu ve výši 3,4 miliardy korun a redukci o 2.221 míst,“ slibovala si tehdy. Nakonec jich bylo jen 860, což svědčí o velmi malé ochotě členů vlády pouštět v minulosti pracně vybojovaná tabulková místa.
Bude kompromis spočívat v tom, že se znovu v první řadě škrtne část „černých duší“? Do naplnění vyhlášeného plánu to bude mít hodně daleko. Schillerová už navíc couvá, že „nepřekročitelný“ schodek rozpočtu 40 miliard korun pro příští rok může být vyšší. A tak je to se vším, co vláda v čele s Andrejem Babišem slibuje.