Platy ve veřejné sféře vzrostou. Středula podpoří návrh státního rozpočtu

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | FOTO: ČTK

Podle plánovaného rozpočtu by nově mělo dojít k navýšení platů státních zaměstnanců o 1500 korun. Na páteční tiskové konferenci to oznámil nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ten zároveň nabádal vládu, aby i dále plnila další vytyčené sliby. Výměnou následně avizoval podporu státního rozpočtu na rok 2020.

Současná dohoda má být přitom výsledkem intenzivního jednání, které uplynulé dny probíhalo mezi odbory, ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) a šéfkou resortu práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). ,,Navíc zrušíme i první platovou tabulku, takže ti s nejnižším platem – jako uklízečky, kuchařky nebo lidi v kultuře – se posunou do druhé a polepší si ještě víc,“ uvedla šéfka resortu práce po jednání.

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Vedoucí odborů Středula pak zároveň poděkoval Zaorálkovi, že si po nástupu do úřadu vytyčil nárůst platů zaměstnancům v kultuře jako jednu z hlavních priorit. Do roku 2022 by mělo zároveň dojít i k narovnání platů na úroveň pracovníků ve školství. Sám ministr pak dodal, že by se také rád začal zabývat navýšením příjmů pro jednotlivé kulturní organizace v regionech.

Na úřadu vlády navíc jednal se zástupci odborů i sám předseda vlády Andrej Babiš. Společně se bavili o možném navýšení minimální mzdy v příštím roce. Jednalo se zároveň o požadavek ČSSD, jenž zahrnula i do vlastních programových priorit v koaliční smlouvě. Jednání o minimálním přijmu tak stále pokračují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]